Chránit Brňany před povodněmi pomohou nová protipovodňová opatření na řece Svratce. Starost o jejich projektovou přípravu převzala na podzimu letošního roku Kancelář architekta města Brna ve snaze přípravy urychlit. To se zatím daří. Po týdnech usilovné práce dokončila KAM přípravu zadávací dokumentace pro výběr zhotovitele. Výběrové řízení bude vypsáno počátkem příštího roku.
Nejde jen o ochranu před povodněmi. Návrh počítá s revitalizací tříkilometrového úseku okolí Svratky od koupaliště Riviéra podél Poříčí až po ulici Uhelná. To vše za využití přírodě blízkých opatření. Nové ostrůvky a tůně na Svratce doplní mola. Břehy oživí zeleň. Pro pěší i cyklisty přibude zhruba pět kilometrů pěšin a bezmála tři kilometry cyklostezek. Všední pohled na ulici Poříčí promění nová kolonáda a počítá se i s lavičkami. Především však přibudou zemní hráze, zrekonstruují se nábřežní zdi a rozvolní se koryto řeky. Navíc se díky protipovodňovým opatřením uvolní v daném úseku území pro další rozvoj, jehož využití dosud limitovala záplavová zóna Svratky.
Vizualizace zpracované sdružením Svratka (A PLUS, ŠINDLAR, Václav Čermák, Miroslav Korbička, Miloš Trenz)
Architektonické řešení projektu je zpracováno na základě vítězného návrhu mezinárodní architektonicko-krajinářské soutěže týmem uznávaného architekta Ivana Rullera (2017). Již bylo vydáno územní rozhodnutí a část potřebných stavebních povolení. Ve středu 2. prosince 2020 Rada města Brna schválila zahájení zadávacího řízení pro výběr zhotovitele na stavební práce „Nábřeží řeky Svratky – Realizace protipovodňových opatření města Brna – etapy VII a VIII“.
Vizualizace zpracované sdružením Svratka (A PLUS, ŠINDLAR, Václav Čermák, Miroslav Korbička, Miloš Trenz)
Stavební práce by měly podle harmonogramu trvat od dubna 2021 do října 2023 a budou se týkat obou břehů Svratky. Významnou součástí projektu je i rekonstrukce vodovodu a zajištění protipovodňové ochrany kanalizace a přeložek inženýrských sítí. Celkem by tato zakázka měla stát 1,255 miliardy korun, mohla by ale získat dotaci ve výši 95 % ze způsobilých výdajů, tedy 940 milionů korun. Město Brno by se na ní mělo podílet přibližně 315 miliony. Žádost o dotaci míří na 144. výzvu Ministerstva životního prostředí, která je otevřena do 11. ledna 2021.
Vizualizace zpracované sdružením Svratka (A PLUS, ŠINDLAR, Václav Čermák, Miroslav Korbička, Miloš Trenz)
Na tvorbě zadávací dokumentace a smlouvy se vedle KAM podílí také Odbor investiční Magistrátu města Brna, Brněnské komunikace a společnost MT Legal. Realizaci projektu zajistí Odbor investiční MMB, technický dozor investora budou vykonávat Brněnské komunikace a Brněnské vodárny a kanalizace.
Vizualizace zpracované sdružením Svratka (A PLUS, ŠINDLAR, Václav Čermák, Miroslav Korbička, Miloš Trenz)
Přijďte se za námi podívat na Zelný trh! Během festivalu Open House Brno se můžete zúčastnit dvou komentovaných prohlídek – v 10:00 a 14:00. Sraz je ve foyer, maximální počet osob na 45 minut trvající prohlídku je 30. Pokud chcete pouze navštívit budovu a nepotřebujete slyšet doprovodný komentář, můžete se zastavit kdykoli mezi 10:00 a 15:00.
Nově upravené veřejné prostranství na třídě Kapitána Jaroše v Brně 1. května přivítalo první návštěvníky. Zájemci si mohli užít pestrý celodenní program, včetně komunitní cyklojízdy, hudebních vystoupení, slavnostního přestřižení pásky nebo panelové diskuze s odborníky. Pěší zóna ústící do ulice Milady Horákové od té doby ukazuje, jak může dočasná proměna významné městské třídy obohatit zdejší život.
Festival Open House Europe každoročně zve své účastníky z celé Evropy, aby vytvořili vizuální příběhy – prozkoumali architekturu prostřednictvím fotografie, filmu, kresby a dalších médií a nabídli tak nový pohled na každoroční téma. Za Open House Brno byli v roce 2024 výherci Samuel Petrovič a Nicola Sella.