Aktuality

Brněnský standard stromořadí je o krok blíž cíli

Dokončení standardu je klíčové pro sjednocení přístupů a parametrů v péči o uliční stromořadí. Dosud přistupovali ke stromům různě správci komunikací, technické infrastruktury, stromořadí a městské části. Každá z těchto organizací má své vnitřní předpisy, technologické postupy a oborové standardy, které však nejsou vzájemně koordinovány.

Cílem standardu je proto zvýšení efektivity adaptačních funkcí ve městě v reakci na klimatické změny a posílení odolnosti stromů v ulicích. Dokument má pomoci pozdvihnout životní podmínky jednotlivých stávajících, ale i nově vysazovaných dřevin. To se projeví zejména ve zlepšení kondice a stavu jednotlivých stromů ale i zvýšení doby jejich života a fungování na daném místě. Díky tomu budou brněnská stromořadí efektivněji podílet na zmírnění dopadů stále častěji se opakujících vln veder.

V roce 2024 byly hodnoceny zejména funkční parametry jednotlivých stromů, právě ty se totiž zásadní měrou podílí na schopnosti uličních stromořadí přispívat ke zlepšení mikroklimatu města. Dílčí závěry těchto průzkumů slouží pro upřesnění adresnosti práce na standardu. Současně se plošně vyhodnocuje druhová stabilita stromořadí v Brně ve světle předpokládaných dopadů klimatické změny – jednotlivé druhy stromů mají své specifické nároky a požadavky. V rámci klimatických změn se může stát, že různé druhy historicky tradičně používaných dřevin dnes v městském prostředí prosperují výrazně hůře, nebo v něm nemusí neprospívat vůbec. Analýza sortimentu tak poskytuje cenné údaje tvůrcům standardu zejména pro doporučení druhů vhodných k dalšímu pěstování v brněnských alejích.

Podobný dokument, který se připravuje pro Brno, zatím využívá pouze Praha. Je proto využíváno právě tamních zkušeností, což snižuje náklady a čas potřebné na jeho vypracování. Bude nicméně upraven pro potřeby a specifické podmínky Brna – jinou organizační strukturu správy zeleně, odlišné mikroklima nebo skladbu dřevin. Přizpůsobení dále zahrnuje mapování způsobu správy zeleně, datovou strukturu pasportu zeleně, analýzu interakce stromů s dopravní a technickou infrastrukturou či terénní průzkumy vybraných stromořadí, které prověří, zda zeleň plní očekávané funkce. Úpravu dokumentu pro Brno provádí autorský tým, který se podílel na tvorbě toho pražského, ve spolupráci s vybranými specialisty z KAM a Veřejné zeleně města Brna.

Poslední příspěvky

Brno brání spolu s Prahou a Ostravou své stavební předpisy proti legislativnímu omezení

Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která…

10.2.2025

Výstava: Pavilon dvou sportů! VSTUPTE

Brno se dočká nové haly pro cyklisty a atlety! Architektonickou soutěž vyhrál ateliér OVA, který…

6.2.2025

Veřejné představení projektu: Protipovodňová opatření Trnitá (etapy IX, X, XI)

Zveme Vás na veřejné představení projektu protipovodňových opatření na řekách Svratce a Svitavě, a to…

4.2.2025

Den, na který Brno čekalo více než dvě desítky let – nový územní plán je od půlnoci účinný

Jde o významný krok pro to, aby se mohlo město udržitelně rozvíjet s ohledem na…

31.1.2025

Nový Územní plán města Brna začne platit 31. ledna 2025

V prosinci 2024 schválili brněnští zastupitelé nový Územní plán města Brna, účinnosti nabude 31. ledna…

30.1.2025

Dřevěný pavilon na pomezí města a parku. Známe vítěze architektonické soutěže o návrh sportovní haly pro cyklisty i atlety na Ponavě

Velodrom jako dřevěný pavilon – výrazný solitér zasazený do území s velkým měřítkem. Otevřený směrem…

29.1.2025