Co se v Brně změní v souvislosti s výsledky architektonických soutěží? Co pro stejná místa navrhovali různí architekti? O tři týdny déle mají návštěvníci Urban centra na to, aby na výstavě Sedm podob Brna budoucnosti zjistili odpovědi na tyto otázky. Během prvního měsíce se jich sem přišlo podívat téměř tisíc.
Více než sedmdesát vizualizací a další desítky fotografií přibližují Brňanům, jak se jejich okolí může změnit a z jakých různých možností vedení města volí tu nejvhodnější. Budoucnost Brna lidi očividně zajímá, nevelký prostor Urban centra navštívilo během prvních pár týdnů skoro tisíc lidí. Výstava se tak patrně zařadí na první příčku, co se týče návštěvnosti. Oproti původnímu termínu se prodlužuje zhruba o tři týdny, zhlédnout ji bude možné až do 12. dubna.
Výstava Sedm podob Brna budoucnosti pokrývá sedm architektonických a urbanistických soutěží, které za dobu své existence (tedy za cca dva roky) připravila Kancelář architekta města Brna. Soutěže se zabývaly centrem volného času Nová Bystrouška v Bystrci, Kreativním centrem v bývalé káznici, areálem výstaviště nebo Mendlovým náměstím.
Kromě nejvýše oceněných návrhů z těchto soutěží se lidé seznámí se zadáním té nejčerstvější na podobu chytré čtvrti Špitálka. Mezinárodní ideová soutěž zabývající se touto lokalitou právě probíhá. „Jak město, tak i městské části mají zájem, aby se soutěží pořádalo více, proto nyní přemýšlíme, že bychom uvnitř kanceláře vytvořili oddělení specializující se jen na architektonické soutěže,“ uvedl již dříve ředitel KAM Michal Sedláček.
Urban centrum se nachází na Mečové 5 a otevřené je každý všední den od 10 do 18 hodin s polední pauzou mezi 12. a 13. hodinou. Vstup je zdarma.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.