Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nový standard zavádí jednotné požadavky na mobiliář, který tvoří nerezové stojany umožňující bezpečné zaparkování a zamčení kol či koloběžek. Stojany jsou navrženy tak, aby zajistily stabilitu, přístupnost a odolnost proti vandalismu a korozi. Už několik let v ulicích města testované provedení přináší výhody v oblasti udržitelnosti i nízkých nákladů na údržbu. Oblý tvar konstrukce zabraňuje také odírání rámu jízdního kola při parkování.
„Novým standardem pro odkládací místa pro jízdní kola a koloběžky reagujeme na stále rostoucí zájem o cyklistickou dopravu a potřebu odpovídající infrastruktury. Tento dokument přináší jasné a srozumitelné pokyny, které zajišťují, že cyklisté a cyklistky najdou kvalitní a bezpečná místa k zaparkování svých kol po celém městě, jak si přáli i v nedávné cykloanketě,“ sdělil radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.
Součástí nového standardu je doporučené vymezení a označování míst s ohledem na lokalitu. V městské památkové rezervaci bude doporučeno označit odkládací místa kamennou dlaždicí se siluetou kola, v jiných částech města půjde použít i betonovou hladkou dlažbu nebo dlažbu vsakovací. Dokument specifikuje minimální rozměry stojanových a odkládacích míst, detaily lemování i minimální průchozí šířku chodníku.
„Jednotné a dobře definované odkládací plochy pro jízdní kola a koloběžky přispějí nejen k vhodnějším podmínkám pro cyklisty, ale také ke zlepšení celkové estetiky a uspořádanosti veřejného prostoru,“ dodal Petr Bořecký, radní pro oblast územního plánování a rozvoje.
Nový standard od 1. prosince 2024 stanoví jasná pravidla pro odkládací místa a poskytne vodítka pro projektanty i realizátory, kteří je budou navrhovat a budovat. Zároveň podpoří přívětivé prostředí pro rozvoj cyklistiky jako jednoho z udržitelných způsobů dopravy.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.
Nová hala pro dráhové cyklisty a atlety vznikne vedle plaveckého komplexu za Lužánkami. Spojení obou sportovišť přinese dle plánů snížení investičních nákladů na realizaci a následných výdajů na provozování jedné sportovní haly namísto dvou samostatných staveb. Výsledné řešení by mělo působit kultivovaně, uceleně a provázaně s okolím. Součástí proto bude také návrh řešení přiléhajícího veřejného prostranství, a to včetně pěšího propojení ulice Sportovní s lokalitou Planýrka. Návrhy vzejdou z architektonické soutěže, které se účastní 8 týmů vybraných porotou z celkem 28 žádostí o účast. Organizátorem soutěže je Kanceláře architekta města Brna.