Jaké typy bytů lidé preferují? V jakých lokalitách by chtěli bydlet? A jaká je pravděpodobnost, že v Brně zůstanou? Postoje obyvatel k vlastnímu bydlení a nové bytové výstavbě od začátku června zjišťuje vedení města. Oslovit chce až 1500 lidí různých věkových skupin, lokalit nebo sociálních vrstev. Data z průzkumu využije také Kancelář architekta města, například při zpracování nového územního plánu nebo při zadávání architektonických soutěží.
Brno se stává atraktivním a živým městem, které je lákavou adresou pro nastupující generace. Mělo by proto poskytnout zdravé a bezpečné bydlení všem skupinám a věkovým kategoriím obyvatel. Pro výstavbu se tak již nyní chystají nové rozvojové a přestavbové lokality v jeho různých částech. Sociologický průzkum, který by se podrobně podmínkám bydlení obyvatel města a jejich nárokům i požadavkům na bydlení věnoval, ale dodnes scházel. Změnit to má výzkum vypsaný brněnským magistrátem v lednu 2019.
Průzkum, jehož terénní část se rozběhla na začátku června, se proto zaměřil na to, jaké stránky bydlení jsou pro jednotlivé skupiny obyvatel důležité a jaké jsou jejich názory na různé formy bydlení a bytovou výstavbu v Brně. Výsledky výzkumu odpoví na otázku, co by mělo město v oblasti bydlení dělat pro své stávající i budoucí obyvatele, aby se zvyšovala kvalita bydlení a zájem o setrvání ve městě Brně. Cílem je také omezit negativní reakce na novou bytovou výstavbu.
Výsledky průzkumu využije také Kancelář architekta města Brna (KAM). Na základě informací aktualizuje strategie pro rozvoj bydlení, které se konkrétně promítají např. do rozsahu navrhovaných ploch bydlení, výběru lokalit pro výstavbu nebo typů bytů. Data tak využije při zpracování nového územního plánu či územních studií a čerpat z nich může při zadávání architektonických soutěží.
KAM už v minulých letech zpracovávala několik menších průzkumů, loni například průzkum maloobchodní sítě a služeb města Brna. Pracuje také na průzkumu podlažnosti budov a aktuálně dokončuje prezentaci průzkumu pracovních míst v Brně.
Brněnští zastupitelé dnes svou většinou schválili nový Územní plán města Brna. Po více než dvou desetiletích od začátku příprav tak město získá moderní koncepční rozvojový dokument. Nabytí jeho účinnosti se předpokládá na přelomu ledna a února roku 2025. Nový územní plán se tak stane základem pro udržitelný rozvoj Brna v dalších desítkách let.
Pátá územní studie vypracovaná Kanceláří města Brna byla schválena, zaměřená je na lokalitu Technologický park. Cílem bylo prověřit možnosti nové městské čtvrti, a to v souladu se současným využitím a plánovanými záměry. Územní studie je podkladem nového územního plánu a po jeho schválení bude aktualizována jako podklad pro rozhodování v území.