Jaké typy bytů lidé preferují? V jakých lokalitách by chtěli bydlet? A jaká je pravděpodobnost, že v Brně zůstanou? Postoje obyvatel k vlastnímu bydlení a nové bytové výstavbě od začátku června zjišťuje vedení města. Oslovit chce až 1500 lidí různých věkových skupin, lokalit nebo sociálních vrstev. Data z průzkumu využije také Kancelář architekta města, například při zpracování nového územního plánu nebo při zadávání architektonických soutěží.
Brno se stává atraktivním a živým městem, které je lákavou adresou pro nastupující generace. Mělo by proto poskytnout zdravé a bezpečné bydlení všem skupinám a věkovým kategoriím obyvatel. Pro výstavbu se tak již nyní chystají nové rozvojové a přestavbové lokality v jeho různých částech. Sociologický průzkum, který by se podrobně podmínkám bydlení obyvatel města a jejich nárokům i požadavkům na bydlení věnoval, ale dodnes scházel. Změnit to má výzkum vypsaný brněnským magistrátem v lednu 2019.
Průzkum, jehož terénní část se rozběhla na začátku června, se proto zaměřil na to, jaké stránky bydlení jsou pro jednotlivé skupiny obyvatel důležité a jaké jsou jejich názory na různé formy bydlení a bytovou výstavbu v Brně. Výsledky výzkumu odpoví na otázku, co by mělo město v oblasti bydlení dělat pro své stávající i budoucí obyvatele, aby se zvyšovala kvalita bydlení a zájem o setrvání ve městě Brně. Cílem je také omezit negativní reakce na novou bytovou výstavbu.
Průzkumu se věnovala také reportáž České televize
Výsledky průzkumu využije také Kancelář architekta města Brna (KAM). Na základě informací aktualizuje strategie pro rozvoj bydlení, které se konkrétně promítají např. do rozsahu navrhovaných ploch bydlení, výběru lokalit pro výstavbu nebo typů bytů. Data tak využije při zpracování nového územního plánu či územních studií a čerpat z nich může při zadávání architektonických soutěží.
Průzkumu se věnovala také reportáž České televize
KAM už v minulých letech zpracovávala několik menších průzkumů, loni například průzkum maloobchodní sítě a služeb města Brna. Pracuje také na průzkumu podlažnosti budov a aktuálně dokončuje prezentaci průzkumu pracovních míst v Brně.
Nahlédněte s námi do jednoho z prvních moravských příkladů funkcionalismu. Červnová procházka za architekturou povede do budovy od Ernsta Wiesnera původně určené pro Union banku a od roku 1950 využívané Československým rozhlasem. Zaměříme se na výsledky nedávné kompletní rekonstrukce podle návrhu architektů z brněnského ateliéru Tišnovka pod vedením Miloše Klementa. Čekat nás budou také ikonické části budovy, jako je elegantní schodiště nebo terasa s unikátním výhledem na Brno.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).