Brno spustilo výzkum bydlení ve městě

Publikováno: 28.6.2019

Jaké typy bytů lidé preferují? V jakých lokalitách by chtěli bydlet? A jaká je pravděpodobnost, že v Brně zůstanou? Postoje obyvatel k vlastnímu bydlení a nové bytové výstavbě od začátku června zjišťuje vedení města. Oslovit chce až 1500 lidí různých věkových skupin, lokalit nebo sociálních vrstev. Data z průzkumu využije také Kancelář architekta města, například při zpracování nového územního plánu nebo při zadávání architektonických soutěží.

Brno spustilo výzkum bydlení ve městě

Brno se stává atraktivním a živým městem, které je lákavou adresou pro nastupující generace. Mělo by proto poskytnout zdravé a bezpečné bydlení všem skupinám a věkovým kategoriím obyvatel. Pro výstavbu se tak již nyní chystají nové rozvojové a přestavbové lokality v jeho různých částech. Sociologický průzkum, který by se podrobně podmínkám bydlení obyvatel města a jejich nárokům i požadavkům na bydlení věnoval, ale dodnes scházel. Změnit to má výzkum vypsaný brněnským magistrátem v lednu 2019.

Průzkum, jehož terénní část se rozběhla na začátku června, se proto zaměřil na to, jaké stránky bydlení jsou pro jednotlivé skupiny obyvatel důležité a jaké jsou jejich názory na různé formy bydlení a bytovou výstavbu v Brně. Výsledky výzkumu odpoví na otázku, co by mělo město v oblasti bydlení dělat pro své stávající i budoucí obyvatele, aby se zvyšovala kvalita bydlení a zájem o setrvání ve městě Brně.  Cílem je také omezit negativní reakce na novou bytovou výstavbu.

Průzkumu se věnovala také reportáž České televize

Výsledky průzkumu využije také Kancelář architekta města Brna (KAM). Na základě informací aktualizuje strategie pro rozvoj bydlení, které se konkrétně promítají např. do rozsahu navrhovaných ploch bydlení, výběru lokalit pro výstavbu nebo typů bytů. Data tak využije při zpracování nového územního plánu či územních studií a čerpat z nich může při zadávání architektonických soutěží.

Průzkumu se věnovala také reportáž České televize

KAM už v minulých letech zpracovávala několik menších průzkumů, loni například průzkum maloobchodní sítě a služeb města Brna. Pracuje také na průzkumu podlažnosti budov a aktuálně dokončuje prezentaci průzkumu pracovních míst v Brně.

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.