Pověst publikace Principy tvorby veřejných prostranství překročila hranice. Kompletně hotovo sice bude až v říjnu, kdy ji Kancelář architekta města představí u příležitosti zahájení výstavy ke třem letům činnosti, už teď ale natolik zaujala odborníky z Metropolitního institutu Bratislavy, že se přijeli osobně inspirovat a promluvit si o ní.
Hotový manuál pomůže všem, kdo se v Brně podílí na rozvoji veřejného prostoru, s tvorbou kvalitních ulic, parků nebo náměstí, kde se budou lidé cítit dobře. Celkem deset kapitol představí zástupcům města a samosprávy, architektům nebo projektantům konkrétní témata, jako jsou rozmístění a funkce zeleně, dopravní a technická infrastruktura nebo hospodaření s dešťovou vodou. Chybět nebude ani popis detailů, například umístění prvků městského mobiliáře, laviček, veřejného osvětlení, stojanů na kola a dalších.
Na publikaci v předchozích měsících spolupracovali i další externí odborníci, kteří se podíleli na oponentních posudcích i odborných komentářích. Hotový dokument představí KAM veřejnosti u příležitosti vernisáže výstavy věnované třem letům své činnosti 3. října letošního roku. Kromě textové verze bude možné získat i verzi elektronickou, která bude zveřejněna mj. také na těchto stránkách.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.