Opravy Dominikánského náměstí jsou v plném proudu. Diskutuje se také o tom, jaká socha zde dostane své čestné místo. Bude to pomník Josefa II., nebo má město pořídit jiné dílo?
Svůj názor mohou Brňané vyjádřit až do 31. srpna v anketě na webové stránce chcesjosefa.cz.
Hlasovat mohou také osobně v informačním centru TO JE Brno v budově Domini parku v ulici Panenská. A to po předložení občanského průkazu nebo pasu.
Myšlenku umístit sousoší Josefa II. na Dominikánském náměstí iniciovala městská část Brno-střed. Vedení města Brna poté rozhodlo o tom, že vypíše anketu pro veřejnost. Aby si lidé mohli devítimetrové sousoší na náměstí lépe představit, nechali zástupci města před Novou radnici umístit maketu, která tam bude až do začátku srpna.
Socha Josefa II. byla původně součástí devítimetrového pomníku. Jeho autorem byl brněnský sochař Antonín Brenek. Dílo bylo v roce 1892 umístěno na prostranství před Německý dům na dnešní Moravské náměstí.
Pomník tvořil okrouhlý, široce založený a zdobně stupňovitý podstavec, na jehož vrcholu byla umístěna ústřední socha císaře Josefa II. v nadživotní velikosti, provedená z bronzu. Při patě podstavce seděly po obou stranách bronzové alegorické sochy Obchodu a Tolerance.
K odstranění pomníku došlo v roce 1919, při prvním výročí vzniku Československa. Byl stržen skupinkou českých legionářů. Poškozená socha panovníka byla tajně zakopána v areálu městských jatek. Sochy Obchodu a Tolerance byly řadu let v Denisových sadech. Při rekonstrukci parku byly sochy převezeny do Lužánek, kde jsou i nyní. Původní historický podstavec byl nenávratně zničen.
V roce 1947 byla socha Josefa během stavebních prací znovu objevena. K nálezu přivolaný sochař Vincenc Makovský si ji odvezl na fakultu architektury v Rybářské ulici, kde tehdy působil. Po smrti Makovského roku 1967 sochu převzal akademický sochař Miloš Axman, který ji nabídl technickému muzeu. Muzeum však nabídku odmítlo a socha tak zůstala nadále na zahradě fakulty.
O zapomenuté soše se dozvěděl hlavní architekt Ústavu národního zdraví Karel Volavý, kterému se ji podařilo v rámci rekonstrukce Psychiatrické léčebny v Brně-Černovicích roku 1988 umístit do parku, kde vítá návštěvníky dodnes. Socha je nyní v majetku Ministerstva zdravotnictví ČR. Více informací o historii pomníku najdete v Internetové encyklopedii dějin Brna.
Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu úprav. Předchozí rok byl přitom ve znamení koncepčních příprav zadání a referenčního průzkumu několika vybraných stromořadí. Dokument se po svém dokončení zaměří na stromy v uličním prostoru a bude sloužit jako nástroj pro plánování, výsadbu a péči o ně.
Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která by významně omezila pravomoci v oblasti městských stavebních předpisů. Návrh, který byl do zákona připojen jako tzv. přílepek v souvislosti se změnou energetického zákona, se nyní vrací k projednání do Poslanecké sněmovny. Je potřeba, aby byla zachována kompetence velkých měst vysazovat stromy v ulicích a regulovat výstavbu na svém území.
Brno se dočká nové haly pro cyklisty a atlety! Architektonickou soutěž vyhrál ateliér OVA, který navrhl moderní dřevěný pavilon propojující město s parkem. Udržitelná stavba se stane skvělým zázemím pro sport – kombinace velodromu a atletické arény navíc přináší nejen úsporu nákladů, ale také efektivní přístup k výstavbě sportovišť, která jsou praktická i vizuálně atraktivní.