Probíhající Světový den vody je ideální příležitostí pro představení našeho dalšího projektu spojeného s brněnskými toky. Tentokrát jde o studii pojímající celé povodí Moravanského potoka zasahujícího tři katastry.
Ten svou pouť začíná na více místech větší pramenné oblasti Moravan. Z necelých čtyř kilometrů je značná část vodního toku zatrubněna. Přes Brno se dostává do Modřic na soutok s Přízřenickým náhonem, částečně tvořeným starým korytem Svratky. Na konci své cesty je už ale potok velmi znečištěný. Koryto zároveň nemá dostatečnou kapacitu a beze změn do něj nemůže být přivedena ani další dešťová voda.
Předmětem první části naší studie je proto shrnutí informací o stavu Moravanského potoka, na kterou bude bezprostředně navazovat monitoring průtoku vody i její kvality.
Výsledkem celého projektu bude zlepšení dnešního nevyhovujícího stavu a zajištění odpovídající ochrany přilehlého území po napojení rozvojových ploch.
Zhotovitelem první části studie je společnost Vodohospodářský rozvoj a výstavba, odevzdání je plánováno na duben. Objednatelem dokumentu je naše kancelář, která má zároveň na starosti celý projekt od začátku po návrh opatření.
Brněnští zastupitelé dnes svou většinou schválili nový Územní plán města Brna. Po více než dvou desetiletích od začátku příprav tak město získá moderní koncepční rozvojový dokument. Nabytí jeho účinnosti se předpokládá na přelomu ledna a února roku 2025. Nový územní plán se tak stane základem pro udržitelný rozvoj Brna v dalších desítkách let.
Pátá územní studie vypracovaná Kanceláří města Brna byla schválena, zaměřená je na lokalitu Technologický park. Cílem bylo prověřit možnosti nové městské čtvrti, a to v souladu se současným využitím a plánovanými záměry. Územní studie je podkladem nového územního plánu a po jeho schválení bude aktualizována jako podklad pro rozhodování v území.