Brno zvažuje výstavbu dvou nových lávek nad Brněnskou přehradou, které mají být součástí plánované cyklostezky podél pravého břehu vodní nádrže. Jejich podobu by měli prověřit architekti. Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s OVLHZ MMB vypsala v pondělí 18. 11. 2019 výběrové řízení na zpracovatele architektonické studie „Cyklostezka Svratecká – Lávky“. Zájemci mohou zasílat své nabídky do 9. prosince 2019 do 15 hodin.
Přihlaste se do výběrového řízení.
Úkolem architektonické studie bude prověřit realizovatelnost alternativního vedení cyklotrasy ve dvou úsecích nad vodní hladinou Brněnské přehrady. První úsek u pláže Kozí Horka bude dlouhý zhruba 350 metrů a má umožnit i podplouvání rekreačních plavidel. Druhá lávka překlene obtížně prostupný záliv obklopený skalami poblíž přístaviště Rokle. Dlouhá bude zhruba 90 metrů. Obě lávky by měly být 3 metry široké.
Lávky by měly vycházet ze stejného řešení, a to jak vzhledem, tak zvolenými materiály. Jejich výsledná podoba by měla do místa zapadat, respektovat jeho přírodní i historický charakter a působit co nejlehčím dojmem. Zároveň by měla studie prověřit potenciál využití obou lávek také pro pěší či navrhnout nové pobytové plochy. Lidem by se tak po dokončení mohlo zpřístupnit nové koupací molo nebo vyhlídková plošina nabízející nový neotřelý pohled na Brněnskou přehradu.
KAM vyhodnotí nabídky podle kvality referenčních zakázek a výše nabídkové ceny za zpracování architektonické studie. Vítěz výběrového řízení bude znám začátkem příštího roku.
Co přesně se skrývá v balících, které se sešly u nás na Zelném trhu, se zatím nedozví nikdo. Výjimkou je sekretář soutěže a porotci. Ti jediní do nich mohou nahlédnout. Jedná se totiž o návrhy nového hlavního nádraží v Brně.
V letošním roce začne dlouho očekávané oživení řeky Svratky v úseku od Riviéry k železničnímu viaduktu na Uhelné ulici. Řeka dostane více prostoru a obyvatelé Brna zase místo u vody, kam mohou vyrazit na procházky, za sportem i odpočinkem. Bude se jednat o klidné bezbariérové prostředí vhodné pro vozíčkáře, seniory či maminky s dětmi. Vznikne zde živá zóna, kde se budou lidé potkávat a aktivně trávit svůj čas.
Jak se Brno staví k vyhlášení památkové zóny na svém území? Jaký by měla mít rozsah a regulace? A jak celou věc ovlivňují pozdní zápisy do seznamů kulturních památek?