Kam s dešťovou vodu ve městě? Chystáme největší studii v Česku

Publikováno: 25.6.2020

Jak ve stávající městské zástavbě lépe hospodařit s dešťovými vodami, na to má odpovědět odborná studie, jejíž zadání připravila KAM ve spolupráci s městem. Cílem studie je prověřit vytipované lokality v pěti městských částech Bohunice, Komín, Nový Lískovec, Kohoutovice a Brno-sever. Celkem půjde o 354 hektarů, z hlediska území to bude největší studie svého druhu v Česku. Radní města ve středu 24. června schválili výběrové řízení na zpracovatele. Vypsané bude v nejbližších dnech.

Kam s dešťovou vodu ve městě? Chystáme největší studii v Česku

Úkolem studie adaptačních opatření na využití srážkových vod je navrhnout řešení pro objekty a plochy ve vlastnictví města, jako jsou silnice, parkoviště, chodníky, nemovitosti nebo celé areály. Společně s KAM na přípravě zadání podílel také brněnský Odbor vodního a lesního hospodářství.

Na základě výsledků studie poté město vytipuje objekty, které budou pro zavedení adaptačních opatření nejvhodnější. Důležitá bude také pestrost použitých opatření a jejich kombinace. Může jít například o propustné zpevněné povrchy, zelené střechy, přírodě blízké retenční nádrže a vsakovací zařízení nebo akumulační nádrže.

Pod plachtami

U vybraných objektů, kde bude prokázána efektivita a proveditelnost navržených opatření, by následně mělo dojít ke zpracování projektové dokumentace. Na zpracování studie proveditelnosti bude mít zhotovitel 180 dní. Předpokládaná cena jsou 3 miliony korun.

Dešťová voda byla dlouhá léta odváděna do kanalizace a dále se nevyužívala. Toto nevhodné hospodaření dodnes negativně ovlivňuje mikroklima ve městě a kvůli tomu dochází při přívalových srážkách i ke znečišťování vodních toků splaškovou vodou.

Podpora modrozelené infrastruktury ve městě Brně je proto jeden z dlouhodobých cílů KAM. Adaptační opatření na hospodaření se srážkovými vodami jsou mimo jiné součástí připravované územní studie na podobu nové jižní čtvrti. KAM je navrhuje také v plánovaných úpravách na Mendlově náměstí.

Další články

Den, na který Brno čekalo více než dvě desítky let – nový územní plán je od půlnoci účinný

Den, na který Brno čekalo více než dvě desítky let – nový územní plán je od půlnoci účinný

31.1.2025

Jde o významný krok pro to, aby se mohlo město udržitelně rozvíjet s ohledem na potřeby současných i budoucích generací. Nový strategický rámec spojuje požadavky na bydlení, veřejnou zeleň, dopravu a kvalitu života. Dneškem se otevírají možnosti realizace konkrétních projektů i celých nových čtvrtí.

Nový Územní plán města Brna začne platit 31. ledna 2025

Nový Územní plán města Brna začne platit 31. ledna 2025

30.1.2025

V prosinci 2024 schválili brněnští zastupitelé nový Územní plán města Brna, účinnosti nabude 31. ledna 2025 a nahradí tak dosavadní plán platný do 30. ledna 2025. Po 22 letech od začátku příprav se rozvoj Brna bude řídit moderním koncepčním dokumentem.

Dřevěný pavilon na pomezí města a parku. Známe vítěze architektonické soutěže o návrh sportovní haly pro cyklisty i atlety na Ponavě

Dřevěný pavilon na pomezí města a parku. Známe vítěze architektonické soutěže o návrh sportovní haly pro cyklisty i atlety na Ponavě

29.1.2025

Velodrom jako dřevěný pavilon – výrazný solitér zasazený do území s velkým měřítkem. Otevřený směrem k městu a přirozeně zapojený do navazujícího parku. Tyto hlavní rysy charakterizují vítězný návrh ateliér ov architekti, který zvolila odborná porota architektonické soutěže organizované Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže dnes schválila Rada města Brna. Budoucí podobu sportovní haly i další soutěžní návrhy včetně fyzických modelů si bude mít veřejnost možnost prohlédnout na výstavě v Galerii! Vstupte v KAM na přelomu února a března.