KAM spustil průzkum budov. Zmapuje deset tisíc objektů v Brně

Publikováno: 11.7.2018

Se začátkem prázdnin začala Kancelář architekta města sbírat data k průzkumu budov. Pomáhá jí při tom šestnáct studentů, kteří do konce léta zmapují střed Brna a navazující lokality. Výsledky poslouží třeba jako podklad k územním studiím.

KAM spustil průzkum budov. Zmapuje deset tisíc objektů v Brně

Brno bude mít poprvé zmapované bytové i obchodní domy, pasáže a mnohé další objekty. Zatím aspoň na části svého území. K této výzvě přistoupila Kancelář architekta města Brna, která v červnu provedla pilotní šetření průzkumu budov v historickém jádru města.  Do širšího centra se pak pustila se začátkem letních prázdnin. Pomáhá jí při tom šestnáct studentů. Výsledky poslouží třeba jako podklad k urbanistickým a územním studiím nových zástaveb.

Jedná se například o Zábrdovice, Campus, čtvrtě Veveří a Ponava, území nové městské třídy, jižní čtvrť, ale také okolí brněnského výstaviště.

„To jsou strategická místa, o kterých se často mluví v souvislosti s různými územními záměry a novou výstavbou. Díky průzkumu budeme například schopni lépe posoudit, jestli bude navržená zástavba vhodně navazovat na okolí,“ uvedl ředitel KAM Michal Sedláček.

Práce studentů? Od počítače i z terénu

Při průzkumu pomáhá i šestnáct studentů, většinou druhých a třetích ročníků vysokoškolských oborů geografie, urbanismus nebo architektura. V první části šetření pracují s dostupnými zdroji dat, kdy na počítači pomocí statistických dat a 3D modelů získávají informace o budovách. Ve druhé části pak vyrážejí do terénu informace ověřovat.

„Podklady, které získají například z map, můžou být staré dva až tři roky. Některé domy nemusí od té doby stát, a naopak jiné jsou nově postavené. I proto chodí studenti do terénu a pomocí tabletu a speciální aplikace údaje kontrolují a editují,“ uvedl koordinátor průzkumu a sociální geograf KAM Jiří Malý.

Nasbírané údaje budou podkladem pro územní plánování a rozvoj města. Dalším ze způsobů využití jsou pak urbanistické a územní studie. „Pochopení urbanistických struktur a rozložení funkcí je nezbytným předpokladem pro koncepční rozvoj města. Například z výsledků budeme moci vytvářet prostorové analýzy nebo vizualizace podlažnosti městských budov,“ popsal Malý.

Studenti budou v terénu do konce léta. Pak bude KAM získaná data zpracovávat. Výsledky představí tým městského architekta do konce tohoto roku. Průzkum budov je už druhé velké šetření na území Brna, které KAM za dobu svého působení zorganizovala. Tím prvním byl průzkum maloobchodních prodejen a služeb za rok 2017.

Více v reportáži České televize zde.

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.