Brněnská přehrada patří mezi vyhledávané cíle jak Brňanů a Brňanek, tak turistů a turistek, její břehy obklopují chatové osady a místa na trávení volného času se vším vybavením k tomu potřebným. Tato oblast není zcela napojena do kanalizační sítě města. Radní dnes na svém zasedání schválili investiční záměr na odkanalizování pravé strany břehu nádrže.
Investiční záměr vznikl na základě podkladů Kanceláře architekta města Brna, která vyhotovila Studii odkanalizování pravého a levého břehu brněnské přehrady.
„Brněnské moře máme zažité hlavně jako místo odpočinku a relaxace v přírodě, ale takto vysoce využívaná lokalita potřebuje i čistě městskou infrastrukturu. Napojení oblasti do kanalizačního systému bude mít pozitivní vliv hlavně na přírodu a vodu v přehradě, dále také na rozvoj celé oblasti,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a doplnila: „Na realizaci projektu budeme úzce spolupracovat s Jihomoravským krajem, který plánuje rekonstrukci komunikace vedoucí kolem přehrady a vybudování cyklostezky. Hlavní stoka povede v intencích nové cyklostezky a bude dlouhá celkem 3,5 kilometru.“
Výstavba hlavního sběrače splaškové kanalizace umožní okamžité napojení objektů, které se nachází přímo na plážích a v bezprostřední blízkosti ulice Rakovecká. Její vznik zajistí postupné rozvíjení kanalizace pro veřejnou potřebu v lokalitách Rakovec, Kozí horka, Chochola, Rokle I, Rokle II a Jelenice. Vzhledem k terénním podmínkám a lesnímu porostu se přistoupilo ke kombinaci centrálního stokového systému s decentrálně řešenými domovními jímkami. Ty by se nacházely u nemovitostí, kam by bylo těžké položit stokovou kanalizaci. Vzhledem k terénu bude také nutné vybudovat cca 6 přečerpávacích stanic. Ty zajistí odtok splaškových vod z opačného spádu terénu – tedy pod vozovkou směrem k nádrži.
Víc na webu brno.cz.
Zapojte se několika tahy štětce do oživení ulice! Chceme, aby byla proměna veřejného prostranství otevřená i vám – pojďte ji tvořit s námi. Jednou z prvních příležitostí potkat se přímo na místě je tak společné malování, kdy bude stávající asfaltový povrch oživen barevnou malbou. Budete tak mít možnost stát se součástí změny, dát ulici svou stopu a zažít prostor jinak.
Část třídy Kapitána Jaroše ožívá. V rámci projektu, který připravila Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s městem a v koordinaci s MČ Brno-střed, vzniká nově upravený veřejný prostor. Proměna, která probíhá metodou tzv. taktického urbanismu, je odrazovým můstkem k plánované rekonstrukci celé ulice. Záměr shrnující připravovanou proměnu a příležitostné aktivity pod název Oživení Jarošky klade důraz na promyšlené zásahy do veřejného prostoru, ochranu stávající lipové aleje a zlepšení podmínek pro její růst nebo zapojení veřejnosti.
Město Brno zveřejnilo dokument Souhrnné znění požadavků na výstavbu, který přináší přehledné a sjednocené informace o stavebních předpisech platných na jeho území. Propojuje místní regulace s celostátní legislativou a slouží jako praktická pracovní pomůcka pro úředníky, architekty, stavebníky i investory. Cílem je zrychlit povolovací procesy, zjednodušit orientaci v předpisech a přispět k efektivnímu rozvoji města.