V jaké části Brna je největší výběr obchodů? Kde to „žije“ přes den a kde naopak v nočních hodinách? Jaké jsou nejrozšířenější nabízené služby? Nejen na tyto otázky odpovídá nově spuštěná webová aplikace mapující brněnskou maloobchodní síť.
Interaktivní mapy přináší informace o proměňujícím se sortimentu nebo velikosti prodejní plochy. Ukazují i to, kolik objektů ještě čeká na své nájemce nebo kde jsou obchody a služby lépe dostupné. Sčítání celkem 7 628 maloobchodních zařízení, které proběhlo v roce 2017, poprvé organizovala Kancelář architekta města Brna. Nově se zaměřila také na provozovny služeb nebo obchodní zónu v Modřicích.
Prohlédněte si aplikaci na našem webu zde.
V aplikaci maloobchodní sítě města Brna mohou lidé zjistit, že nejsilnější skupinou sortimentu jsou plošně i početně obchody s potravinami, které zaujímají zhruba čtvrtinu celkové prodejní plochy. V oblasti služeb jsou nejrozšířenější pohostinství, zejména restaurace a kavárny. Kromě nich si ale návštěvníci mohou filtrovat i méně zastoupené typy maloobchodů nebo nabízených služeb. Zobrazí si tak například všechna místa, kde by v Brně nalezli papírnictví nebo prodejny stavebnin. A to nejen v centrální městské části, kde průzkum nalezl téměř polovinu všech prodejen zboží a služeb.
Mimo klasického filtrování informací nabízí nová aplikace i další funkce. Na jedné z map lze zároveň srovnávat dvě vrstvy s informacemi – hustotu rozmístění prodejen a velikost prodejních ploch. Další možností je sledovat v čase proměňující se množství otevřených obchodů a nabízených služeb s ohledem na denní dobu. Aplikace tak ukazuje, že zatímco v sobotu je otevřeno necelých 60 % sledovaných prodejen a provozoven, v neděli tato čísla klesají na necelou třetinu prodejen a necelou polovinu provozovaných služeb. Zmapována je také dostupnost základního sortimentu zboží a služeb – automobilem, hromadnou dopravou nebo pěšky, a jejich rozložení v rámci celého města.
Data pro celoplošný průzkum maloobchodní sítě města Brna sbírala KAM od října do prosince roku 2017. Slouží především jako podklad pro další územní a strategické plánování. V České republice je Brno jedním z mála měst, které v posledních dvaceti letech pravidelně sbírá data o své maloobchodní síti. Aktuální průzkum byl po roce 1990 už sedmým v pořadí. Sečteno bylo celkem 7 628 zařízení, z toho 3 948 prodejen zboží a 3 208 provozoven služeb.
Brněnští zastupitelé dnes svou většinou schválili nový Územní plán města Brna. Po více než dvou desetiletích od začátku příprav tak město získá moderní koncepční rozvojový dokument. Nabytí jeho účinnosti se předpokládá na přelomu ledna a února roku 2025. Nový územní plán se tak stane základem pro udržitelný rozvoj Brna v dalších desítkách let.
Pátá územní studie vypracovaná Kanceláří města Brna byla schválena, zaměřená je na lokalitu Technologický park. Cílem bylo prověřit možnosti nové městské čtvrti, a to v souladu se současným využitím a plánovanými záměry. Územní studie je podkladem nového územního plánu a po jeho schválení bude aktualizována jako podklad pro rozhodování v území.