„Vybraný návrh veřejnosti přinese zelený prostor poskytující místo pro odpočinek a zastavení se v rušném městském životě. Mandloňový sad má reprezentovat duchovní rozměr místa, betonové kvádry pak devět rukopisů zhotovených pro ženský cisterciácký klášter. Každý z nich nese také latinské slovo charakterizující dvojnásobnou českou a polskou královnu Elišku Rejčku a rozkrývající její bohatý a dramatický život. Jde navíc o komplexní pojednání celého řešeného území, plochy mezi bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, Pekařskou a do budoucna upravenou tramvajovou smyčkou, včetně jeho zpřístupnění ze všech stran. To je i pro město nejlepší pojetí pocty této všestranné osobnosti,“ představuje návrh s udělenou 2. cenou primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Jak říkají jeho autoři Michal Palaščak a Helena Lukášová, důležité bylo rozhodnutí upustit od figurálního sochařského ztvárnění. Královna Eliška Rejčka totiž podle nich nemá ustálenou ikonografickou podobu ani atributy, s nimiž by byla zobrazována. Během svého pohnutého života zároveň zastávala řadu politických, společenských i privátních rolí, které lze adekvátně vyjádřit právě pojednáním veřejného prostoru, do něhož jako zakladatelka ženského kláštera Aula Sanctae Mariae se špitálem i přilehlou bazilikou dokázala radikálně a velkoryse vstupovat a formovat jej.
„Návrh přináší konceptuálně střízlivý a jednoznačně myšlený příspěvek k řešení veřejného prostoru. Jako porotci jsme si potenciál jeho realizace při zkvalitnění daného místa dokázali dobře představit. K zadání a tématu se vztahuje sice zprostředkovaně a nepateticky, nicméně se mu daří zacházet s atributy, odkazem a významy spojenými s ústřední postavou soutěže výstižně a účinně. Jednotlivé bloky uměleckého prvku mají vedle symbolické úlohy také praktickou funkci, je možné na nich sedět či ležet ve stínu mandloňového sadu. Návrh je navíc hospodárný,“ doplňuje Petr Bořecký, radní s gescí územního plánování a rozvoje, který byl členem odborné poroty.
„Za spolupořadatele soutěže i jako člen odborné poroty si velmi cením vysoké účasti, kdy došlo celkem 34 návrhů a ukázala se tak široká škála možných řešení. Přestože je soutěž nejlepším a nejtransparentnějším způsobem výběru návrhů, neshledali jsme jako odborní porotci a porotkyně žádný z nich natolik přesvědčivým, abychom udělili 1. cenu. Při respektování našich předložených doporučení na dopracování však mají oceněné návrhy potenciál přinést komplexní řešení kvalitního uměleckého díla provázaného s veřejným prostranstvím, které společně vytvoří harmonický celek a zvýší atraktivitu území,“ uzavírá ředitel KAM Jan Tesárek.
I přes neudělení 1. ceny odborná porota nalezla a ocenila takové návrhy, které splňují požadavky města Brna obsažené v soutěžním zadání. S oceněnými účastníky je tak možné po uplynutí zákonných lhůt v jednacím řízení bez uveřejnění jednat o zadání zakázky.
Architektonicko-výtvarná jednofázová otevřená projektová soutěž o návrh byla zahájena 3. listopadu 2023. Termín pro odevzdání soutěžních návrhů byl stanoven na 1. března 2024. Zasedání odborné poroty proběhlo 14. března 2024.
1. cena | neudělena
2. cena | Ing. Michal Palaščak, MgA. Helena Lukášová
Spolupráce: Ing. arch. Zdeněk Sendler, Daniel Echeverri, Ph.D., MFA, Jan Bílek, Markéta Žáčková
3. cena | JUNG architekti s.r.o., MgA. Ondřej Homola, PMA architects s.r.o., Mgr. Václav Kočí, Ph.D.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře –…
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do…
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na…
Nová hala pro dráhové cyklisty a atlety vznikne vedle plaveckého komplexu za Lužánkami. Spojení obou…
Zahajujeme historicky první soutěžní dialog pro město Brno! Cílem je získat návrh nejvhodnějšího urbanisticko-architektonického uspořádání…
Přijměte naše pozvání na výstavu všech nominovaných děl České ceny za architekturu 2024. Koná se…