Méně vizuálního smogu a důstojnější propagace kultury v centru Brna. Na Mendlově náměstí stojí nové rondely inspirované Vídní

Publikováno: 9.2.2023

Zachování genia loci a omezení takzvaného vizuálního smogu. To jsou důvody, proč tuzemská města v posledních letech stále více přistupují k omezování venkovní reklamy. V Brně se vedle regulace komerce pustili také do kultivace míst určených pro propagaci kulturních a společenských událostí. První vlaštovkou je nový rondel stojící na Mendlově náměstí. Další dva by se měly v brněnských ulicích objevit do konce března.

Méně vizuálního smogu a důstojnější propagace kultury v centru Brna. Na Mendlově náměstí stojí nové rondely inspirované Vídní

Vizuální smog v historickém centru města, ale i některých městských částech, reguluje brněnský magistrát již několik let. Za tu dobu zmizely z centra Brna již stovky nevhodně umístěných či vizuálně agresivních typů reklam. Naposledy došlo ke zpřísnění regulace v létě loňského roku, kdy došlo na reklamu šířenou na veřejně přístupných místech mimo provozovnu.

„Vyhověli jsme městské části Brno-střed, která požádala o doplnění některých druhů komunikačních médií do nařízení města, jímž je regulováno šíření reklamy, a to z důvodu, že chce na území městské památkové rezervace aktivně řešit znečišťování ulic, parků a dalších veřejných prostranství letáky, navštívenkami nebo reklamními tiskovinami a obdobnými materiály. Zákaz takto šířené reklamy se nevztahuje na politické kampaně, tedy na různé informační stánky nebo například na předvolební mítinky,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Ruku v ruce s aktivitou města i jednotlivých částí v oblasti regulace venkovní reklamy jdou i snahy o kultivaci ploch, které zejména v širším centru metropole zůstanou i nadále a budou sloužit výhradně propagaci kulturních a společenských událostí. Řešení, které by nekomerční propagaci umožňovalo a zároveň nenarušovalo genia loci, hledaly Technické sítě Brno (TSB) společně s Kanceláří architekta města Brna (KAM).

Výsledkem společného úsilí byl návrh válcovitého panelu pro víceformátovou reklamu nazvaný nové rondo. O konstrukční řešení a výrobu prvních prototypů se následně postarala společnost Metal ZooM. „Inspirací při návrhu designu nového typu nosiče nám byla podobná ronda umístěná ve Vídni a jiných evropských metropolích. Takové řešení se zatím v Brně v tomto formátu nikde nenacházelo,“ sdělila Hana Dubcová, vedoucí odboru reklamy Technických sítí Brno.

„KAM se začala tímto projektem zabývat v souvislosti s odstraňováním reklamních nezasklených plakátovacích rondelů z centra města Brna. Naše kancelář v této souvislosti definovala principiální požadavky na podobu a umístění těchto rondelů, což se protnulo s poptávkou TSB na rozšíření stávajících kapacit,“ doplnil vedoucí oddělení Veřejný prostor KAM David Zajíček.

První dvě ronda již stojí na rekonstruovaném Mendlově náměstí, třetí by se mělo do konce března objevit na rohu Šumavské a Kounicovy. Vizuální podoba posledního nosiče bude stejná jako u těch na Mendlově náměstí, rozdíl bude ovšem v napájení podsvícení, o které se budou starat fotovoltaické panely.

Další články

Veřejné projednání návrhu Územního plánu města Brna

Veřejné projednání návrhu Územního plánu města Brna

9.7.2024

Ve středu 31. července se ve Sněmovním sále Nové radnice od 13 hodin uskuteční veřejné projednání návrhu Územního plánu města Brna.

Nový Územní plán města Brna míří ven – dnes byl zveřejněn jeho návrh

Nový Územní plán města Brna míří ven – dnes byl zveřejněn jeho návrh

26.6.2024

Návrh nového Územního plánu města Brna (NÚP) určený pro veřejné projednání je ode dneška dostupný na městském portálu územního plánování. Tato aktualizovaná verze vznikla na základě společného jednání. Během prvních měsíců tohoto roku se k podobě NÚP mohly vyjádřit především dotčené orgány, jako jsou ministerstva, krajský úřad nebo sousední obce, ale současně i veřejnost a jednotlivé městské části. Po zákonném vypořádání požadavků a připomínek byl návrh upraven do aktuální podoby. Veřejné projednání je plánováno na 31. července 2024 od 13 hodin ve Sněmovním sále Nové radnice v Brně.

Zastupitelé schválili skupinu Jednotlivých změn ÚPmB, v platnost vstoupí během srpna

Zastupitelé schválili skupinu Jednotlivých změn ÚPmB, v platnost vstoupí během srpna

25.6.2024

Na první pohled spousta maličkostí v mapě Brna, v realitě 106 důležitých změn stávajícího územního plánu. Tento strategický dokument je totiž potřeba pravidelně aktualizovat. Změny minulý týden schválili brněnští zastupitelé a v platnost vstoupí s největší pravděpodobností na začátku srpna. Zpracovat dokumentaci tzv. „Skupiny B.I“ dostala za úkol Kancelář architekta města Brna. Pořizovatelem byl Odbor územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna. Zároveň došlo ke schválení i dalších změn stávajícího územního plánu. Vše je dostupné na portálu územního plánování upmb.brno.cz.