Město a jeho památková ochrana. Aktuální téma, které hýbe Brnem a proto jsme se mu u kulatého stolu věnovali hned třikrát. Se zástupci města, Ministerstva kultury, odborné veřejnosti i památkářů jsme diskutovali nad rozsahem městské památkové zóny, jejími cíli i možnými regulacemi.
Z prvního kulatého stolu se můžete dozvědět více o historii přípravy městské památkové zóny i související kauze pozdního zápisu do původního seznamu nemovitých kulturních památek. Následná debata přinesla následující závěry. Všichni účastníci souhlasili, že ochrana hodnot v území je potřeba, liší se ale náhled na způsob provedení. Středovým názorem je zřízení památkové zóny tak, aby chránila urbánní strukturu, charakter území, parcelace, výškové zónování apod. Další dvě skupiny se liší v míře ochrany. Zastánci přísnější varianty by chtěli do ochrany zahrnout i objekty, což by pomohlo chránit pozdně zapsané objekty. Třetí přístup preferuje ochranu prostřednictvím regulačních plánů.
Druhý kulatý stůl přinesl aktualizaci v problematice pozdních zápisů památek – že v Brně přišlo o památkovou ochranu přes třináct set budov potvrdil v mezidobí i Nejvyšší správní soud. Do diskuze se tentokrát připojila mimo jiné také primátorka Markéta Vaňková a zaměřený byl na názor hlasů z odborné praxe – brněnských architektů.
Třetí setkání nad tématem městské památkové zóny bylo zaměřeno především na představení stanoviska Ministerstva kultury a nového návrhu města Brna. V závěru došlo k dohodě, že jednání o rozsahu a regulativech městské památkové zóny bude pokračovat. Ministerstvo kultury v tomto jednání zastupuje Národní památkový ústav, město Brno Odbor památkové péče, Odbor územního plánování a rozvoje a Kancelář architekta města Brna. Výsledkem jednání bude aktualizovaný návrh městské památkové zóny, který bude předložen Ministerstvu kultury.
Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu úprav. Předchozí rok byl přitom ve znamení koncepčních příprav zadání a referenčního průzkumu několika vybraných stromořadí. Dokument se po svém dokončení zaměří na stromy v uličním prostoru a bude sloužit jako nástroj pro plánování, výsadbu a péči o ně.
Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která by významně omezila pravomoci v oblasti městských stavebních předpisů. Návrh, který byl do zákona připojen jako tzv. přílepek v souvislosti se změnou energetického zákona, se nyní vrací k projednání do Poslanecké sněmovny. Je potřeba, aby byla zachována kompetence velkých měst vysazovat stromy v ulicích a regulovat výstavbu na svém území.
Brno se dočká nové haly pro cyklisty a atlety! Architektonickou soutěž vyhrál ateliér OVA, který navrhl moderní dřevěný pavilon propojující město s parkem. Udržitelná stavba se stane skvělým zázemím pro sport – kombinace velodromu a atletické arény navíc přináší nejen úsporu nákladů, ale také efektivní přístup k výstavbě sportovišť, která jsou praktická i vizuálně atraktivní.