Město a jeho památková ochrana. Aktuální téma, které hýbe Brnem a proto jsme se mu u kulatého stolu věnovali hned třikrát. Se zástupci města, Ministerstva kultury, odborné veřejnosti i památkářů jsme diskutovali nad rozsahem městské památkové zóny, jejími cíli i možnými regulacemi.
Z prvního kulatého stolu se můžete dozvědět více o historii přípravy městské památkové zóny i související kauze pozdního zápisu do původního seznamu nemovitých kulturních památek. Následná debata přinesla následující závěry. Všichni účastníci souhlasili, že ochrana hodnot v území je potřeba, liší se ale náhled na způsob provedení. Středovým názorem je zřízení památkové zóny tak, aby chránila urbánní strukturu, charakter území, parcelace, výškové zónování apod. Další dvě skupiny se liší v míře ochrany. Zastánci přísnější varianty by chtěli do ochrany zahrnout i objekty, což by pomohlo chránit pozdně zapsané objekty. Třetí přístup preferuje ochranu prostřednictvím regulačních plánů.
Druhý kulatý stůl přinesl aktualizaci v problematice pozdních zápisů památek – že v Brně přišlo o památkovou ochranu přes třináct set budov potvrdil v mezidobí i Nejvyšší správní soud. Do diskuze se tentokrát připojila mimo jiné také primátorka Markéta Vaňková a zaměřený byl na názor hlasů z odborné praxe – brněnských architektů.
Třetí setkání nad tématem městské památkové zóny bylo zaměřeno především na představení stanoviska Ministerstva kultury a nového návrhu města Brna. V závěru došlo k dohodě, že jednání o rozsahu a regulativech městské památkové zóny bude pokračovat. Ministerstvo kultury v tomto jednání zastupuje Národní památkový ústav, město Brno Odbor památkové péče, Odbor územního plánování a rozvoje a Kancelář architekta města Brna. Výsledkem jednání bude aktualizovaný návrh městské památkové zóny, který bude předložen Ministerstvu kultury.
Nová hala pro dráhové cyklisty a atlety vznikne vedle plaveckého komplexu za Lužánkami. Spojení obou sportovišť přinese dle plánů snížení investičních nákladů na realizaci a následných výdajů na provozování jedné sportovní haly namísto dvou samostatných staveb. Výsledné řešení by mělo působit kultivovaně, uceleně a provázaně s okolím. Součástí proto bude také návrh řešení přiléhajícího veřejného prostranství, a to včetně pěšího propojení ulice Sportovní s lokalitou Planýrka. Návrhy vzejdou z architektonické soutěže, které se účastní 8 týmů vybraných porotou z celkem 28 žádostí o účast. Organizátorem soutěže je Kanceláře architekta města Brna.
Zahajujeme historicky první soutěžní dialog pro město Brno! Cílem je získat návrh nejvhodnějšího urbanisticko-architektonického uspořádání území Ponava (včetně oblasti Za Lužánkami).
Přijměte naše pozvání na výstavu všech nominovaných děl České ceny za architekturu 2024. Koná se v GALERII! VSTUPTE v přízemí budovy Kanceláře architekta města Brna na Zelném trhu.