Každoročně 2. února si celý svět připomíná Světový den mokřadů. Už za tři roky budou mít Brňané možnost oslavit ho u nového mokřadu řeky Svratky. Mokřad o velikosti zhruba 2,6 hektarů vznikne u ulice Bauerova, jen kousek od brněnského Velodromu, jako součást stavby protipovodňových opatření mezi Riviérou a železničním mostem Uhelná. Výstavba opatření má začít v první polovině letošního roku.
Slepé rameno řeky Svratky s různě hlubokými tůněmi a ostrovy doplněnými o pravidelně zaplavované tůně. Tak si můžete představit podobu nového mokřadu, který pomůže chránit město před velkou vodou a zároveň poslouží jako místo pro procházky. Přes mokřad vybudovaná dřevěná lávka nabídne pohled na tůni s vodními rostlinami i rákosinami a obklopenou vrbami.
Nový mokřad umožní zachytávat část vody při intenzivních deštích a povodních. Sám bude napájen vodou ze Svrateckého náhonu předčištěnou rákosovým pásmem. Od řeky oddělí slepé rameno štěrkový násyp připravený odlehčit řece v případě třicetiletých povodní.
Výstavba protipovodňových opatření na nábřeží řeky Svratky (celá etapa VII a VIII) má začít v první polovině roku 2021 a skončit v roce 2023. Samotným stavebním pracím budou předcházet přípravné terénní práce, kterých se chopí Veřejná zeleň města Brna.
Urychlení projektové přípravy protipovodňových opatření převzala na podzim roku 2020 Kancelář architekta města Brna. Víc si můžete přečíst zde.
Nahlédněte s námi do jednoho z prvních moravských příkladů funkcionalismu. Červnová procházka za architekturou povede do budovy od Ernsta Wiesnera původně určené pro Union banku a od roku 1950 využívané Československým rozhlasem. Zaměříme se na výsledky nedávné kompletní rekonstrukce podle návrhu architektů z brněnského ateliéru Tišnovka pod vedením Miloše Klementa. Čekat nás budou také ikonické části budovy, jako je elegantní schodiště nebo terasa s unikátním výhledem na Brno.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).