Každoročně 2. února si celý svět připomíná Světový den mokřadů. Už za tři roky budou mít Brňané možnost oslavit ho u nového mokřadu řeky Svratky. Mokřad o velikosti zhruba 2,6 hektarů vznikne u ulice Bauerova, jen kousek od brněnského Velodromu, jako součást stavby protipovodňových opatření mezi Riviérou a železničním mostem Uhelná. Výstavba opatření má začít v první polovině letošního roku.
Slepé rameno řeky Svratky s různě hlubokými tůněmi a ostrovy doplněnými o pravidelně zaplavované tůně. Tak si můžete představit podobu nového mokřadu, který pomůže chránit město před velkou vodou a zároveň poslouží jako místo pro procházky. Přes mokřad vybudovaná dřevěná lávka nabídne pohled na tůni s vodními rostlinami i rákosinami a obklopenou vrbami.
Nový mokřad umožní zachytávat část vody při intenzivních deštích a povodních. Sám bude napájen vodou ze Svrateckého náhonu předčištěnou rákosovým pásmem. Od řeky oddělí slepé rameno štěrkový násyp připravený odlehčit řece v případě třicetiletých povodní.
Výstavba protipovodňových opatření na nábřeží řeky Svratky (celá etapa VII a VIII) má začít v první polovině roku 2021 a skončit v roce 2023. Samotným stavebním pracím budou předcházet přípravné terénní práce, kterých se chopí Veřejná zeleň města Brna.
Urychlení projektové přípravy protipovodňových opatření převzala na podzim roku 2020 Kancelář architekta města Brna. Víc si můžete přečíst zde.
Co přesně se skrývá v balících, které se sešly u nás na Zelném trhu, se zatím nedozví nikdo. Výjimkou je sekretář soutěže a porotci. Ti jediní do nich mohou nahlédnout. Jedná se totiž o návrhy nového hlavního nádraží v Brně.
V letošním roce začne dlouho očekávané oživení řeky Svratky v úseku od Riviéry k železničnímu viaduktu na Uhelné ulici. Řeka dostane více prostoru a obyvatelé Brna zase místo u vody, kam mohou vyrazit na procházky, za sportem i odpočinkem. Bude se jednat o klidné bezbariérové prostředí vhodné pro vozíčkáře, seniory či maminky s dětmi. Vznikne zde živá zóna, kde se budou lidé potkávat a aktivně trávit svůj čas.
Jak se Brno staví k vyhlášení památkové zóny na svém území? Jaký by měla mít rozsah a regulace? A jak celou věc ovlivňují pozdní zápisy do seznamů kulturních památek?