Jak je to s umístěním stromů na Dominikánském náměstí? A proč se musel změnit původní návrh?
V původním návrhu byly čtyři platany před pasáží Jalta a šest platanů před kavárnou SKØG. Při stavebních pracích ale archeologové objevili před Jaltou původní základové zdivo středověkých domů. Většina dochovaných základů je z období vrcholné gotiky s případnými pozdně gotickými a renesančními úpravami. Národní památkový ústav, Odbor památkové péče a Archeologický ústav proto zcela vyloučili vysazení stromů v severní části náměstí, tedy před Jaltou.
KAM spolu s Veřejnou zelení města Brna prostudovala všechna omezení (archeologické nálezy, ochranná pásma sítí i umístění lamp veřejného osvětlení) a navrhla alternativní řešení – vysadit čtyři vzrostlé platany v centru náměstí kolem plánované kašny. Souhrnně: Na náměstí jsou teď tři stromy a přibude tam dalších deset stromů (čtyři uprostřed a šest před kavárnou Skog). Dále se při rekonstrukci vysadí 14 stromů ve Veselé ulici. Počítá se také s umístěním dvou vodních prvků, ty však náměstí zkrášlí nejprve příští rok.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.