Jak je to s umístěním stromů na Dominikánském náměstí? A proč se musel změnit původní návrh?
V původním návrhu byly čtyři platany před pasáží Jalta a šest platanů před kavárnou SKØG. Při stavebních pracích ale archeologové objevili před Jaltou původní základové zdivo středověkých domů. Většina dochovaných základů je z období vrcholné gotiky s případnými pozdně gotickými a renesančními úpravami. Národní památkový ústav, Odbor památkové péče a Archeologický ústav proto zcela vyloučili vysazení stromů v severní části náměstí, tedy před Jaltou.
Vizualizace slouží pouze k představě o umístění čtyř stromů uprostřed náměstí. Neukazuje lavičky, restaurační zahrádky, stojany na kola ani další prvky, které na náměstí budou.
KAM spolu s Veřejnou zelení města Brna prostudovala všechna omezení (archeologické nálezy, ochranná pásma sítí i umístění lamp veřejného osvětlení) a navrhla alternativní řešení – vysadit čtyři vzrostlé platany v centru náměstí kolem plánované kašny. Souhrnně: Na náměstí jsou teď tři stromy a přibude tam dalších deset stromů (čtyři uprostřed a šest před kavárnou Skog). Dále se při rekonstrukci vysadí 14 stromů ve Veselé ulici. Počítá se také s umístěním dvou vodních prvků, ty však náměstí zkrášlí nejprve příští rok.
Část třídy Kapitána Jaroše ožívá. V rámci projektu, který připravila Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s městem a v koordinaci s MČ Brno-střed, vzniká nově upravený veřejný prostor. Proměna, která probíhá metodou tzv. taktického urbanismu, je odrazovým můstkem k plánované rekonstrukci celé ulice. Záměr shrnující připravovanou proměnu a příležitostné aktivity pod název Oživení Jarošky klade důraz na promyšlené zásahy do veřejného prostoru, ochranu stávající lipové aleje a zlepšení podmínek pro její růst nebo zapojení veřejnosti.
Město Brno zveřejnilo dokument Souhrnné znění požadavků na výstavbu, který přináší přehledné a sjednocené informace o stavebních předpisech platných na jeho území. Propojuje místní regulace s celostátní legislativou a slouží jako praktická pracovní pomůcka pro úředníky, architekty, stavebníky i investory. Cílem je zrychlit povolovací procesy, zjednodušit orientaci v předpisech a přispět k efektivnímu rozvoji města.
Depozitář Moravské galerie v brněnských Řečkovicích představuje moderní úložný prostor pro umělecké sbírky a zároveň architektonicky výjimečnou stavbu propojující funkčnost s otevřeností veřejnosti. Právě tam povedou naše společné kroky během dubnové procházky za architekturou. Akce proběhne ve čtvrtek 3. dubna od 16.30. Průvodcem nám bude spoluautor budovy Jozef Kubín.