Brno připravuje revitalizaci oblasti Ponava, která zahrnuje území bývalého sportovního areálu Za Lužánkami. Místu dříve pravidelně zaplňovaném nadšenými davy chce vdechnout nový život a vytvořit zde atraktivní část města. Blížící se demolice stávajícího fotbalového stadionu, který je kvůli rozsáhlým stavebním a statickým vadám nevyužitelný, otevírá příležitost pro nový přístup.
Aktuálním cílem je zpracování územní studie s jasnou vizí proměny Ponavy v moderní a ekologicky udržitelnou novou čtvrť, a to s důrazem na potřeby člověka zvyklého využívat předností města. Lokalita díky své poloze u centra Brna a v těsné blízkosti oblíbeného parku Lužánky má již nyní výbornou dostupnost, což z ní činí ideální prostor pro budoucí rozvoj.
Každá změna vzbuzuje emoce, o to víc, když se jedná o místo, které mají lidé spojené především s určitým způsobem využití. Proto byl pro výběr zpracovatele územní studie zvolen soutěžní dialog organizovaný naší kanceláří, který umožňuje zapojení všech důležitých aktérů v území a využití zkušeností a názorů několika týmů složených z urbanistů, krajinářů a dalších specialistů. Společným dialogem mezi městem, odborníky a účastníky soutěže lze najít nejlepší řešení pro znovuoživení této části města. Otázek k řešení je mnoho: Kterými způsoby lze lokalitu v budoucnu využívat? Co by měla přinášet? Jak vytvořit atraktivní veřejná prostranství s nabídkou služeb a sportovních i rekreačních možností, a přitom zachovat její charakter? Jak využít kapacitu a dosáhnout co nejvyšší kvality možné výstavby?
Takto rozsáhlý projekt nabízí příležitost také pro Vás – Brňany i Brňanky. Aktivně se zapojit do proměny této důležité části města můžete už 8. října v odpoledních hodinách, kdy proběhne setkání veřejnosti se zástupci Brna a městských částí, našimi kolegy i dalšími odborníky. Informační stánek najdete v parku Lužánky a následovat bude procházka lokalitou Ponava. Do 20. října pak máte možnost vyplnit on-line anketu. Vaše názory získané na setkání i prostřednictvím ankety budou důležitým podkladem pro architekty a urbanisty, kteří se budou účastnit zmiňovaného soutěžního dialogu. Jeho výsledky budou prezentovány v rámci výstavy a následně se předpokládá, že územní studie bude v průběhu zpracování projednávána s veřejností.
Město Brno zveřejnilo dokument Souhrnné znění požadavků na výstavbu, který přináší přehledné a sjednocené informace o stavebních předpisech platných na jeho území. Propojuje místní regulace s celostátní legislativou a slouží jako praktická pracovní pomůcka pro úředníky, architekty, stavebníky i investory. Cílem je zrychlit povolovací procesy, zjednodušit orientaci v předpisech a přispět k efektivnímu rozvoji města.
Depozitář Moravské galerie v brněnských Řečkovicích představuje moderní úložný prostor pro umělecké sbírky a zároveň architektonicky výjimečnou stavbu propojující funkčnost s otevřeností veřejnosti. Právě tam povedou naše společné kroky během dubnové procházky za architekturou. Akce proběhne ve čtvrtek 3. dubna od 16.30. Průvodcem nám bude spoluautor budovy Jozef Kubín.
Ulice Orlí, v úseku od Masarykovy po Josefskou, projde v blízké době úpravou. Stavbaři zde postupně opraví plynovod, poté přijde na řadu dlažba a na konci bude obnoveno stromořadí. Brno si díky tomu společně s Kanceláří architekta města vyzkouší moderní postupy péče o zeleň v centru. Na ulici v novém hávu se mohou Brňané a návštěvníci těšit po letních prázdninách.