Nový světlý povrch sníží zahřívání brněnských ulic

Publikováno: 24.8.2023

O 9 °C oproti šedé dlažbě a o 15 °C ve srovnání s asfaltem, a to během dnešního horkého dne. To jsou výsledky zkušebního měření teploty povrchů ve srovnání s novou bílou dlažbou. Poprvé ji použily Brněnské komunikace na veřejném prostranství mezi Husovou a Nádražní.

Nový světlý povrch sníží zahřívání brněnských ulic

A nejde jen o světlý povrch, který má snížit zahřívání ulice během tropických dní a omezit vyzařování tepla v noci. Dlažba je otryskaná, aby lépe vypadala, impregnovaná k lepšímu odolávání znečištění, se zvýšenou pevností kvůli vozidlům a má menší fazetu, což umožní lepší a tišší pohyb kufrů na kolečkách, koloběžek a dětských kočárků. Zároveň se skládá z několika formátů, aby navázala na koncepci kamenných povrchů v centru města.

Nová dlažba také odpovídá připravovanému standardu povrchů pro veřejná prostranství, který stanoví vzhled a typ dlažby pro městskou památkovou rezervaci. Po schválení radními města Brna budou pravidla závazná. V historické centru standard navrhuje kámen, světlejší varianta je určená třeba na rekonstrukci Údolní kolem Obilního trhu.

Další články

Veřejné projednání návrhu Územního plánu města Brna

Veřejné projednání návrhu Územního plánu města Brna

9.7.2024

Ve středu 31. července se ve Sněmovním sále Nové radnice od 13 hodin uskuteční veřejné projednání návrhu Územního plánu města Brna.

Nový Územní plán města Brna míří ven – dnes byl zveřejněn jeho návrh

Nový Územní plán města Brna míří ven – dnes byl zveřejněn jeho návrh

26.6.2024

Návrh nového Územního plánu města Brna (NÚP) určený pro veřejné projednání je ode dneška dostupný na městském portálu územního plánování. Tato aktualizovaná verze vznikla na základě společného jednání. Během prvních měsíců tohoto roku se k podobě NÚP mohly vyjádřit především dotčené orgány, jako jsou ministerstva, krajský úřad nebo sousední obce, ale současně i veřejnost a jednotlivé městské části. Po zákonném vypořádání požadavků a připomínek byl návrh upraven do aktuální podoby. Veřejné projednání je plánováno na 31. července 2024 od 13 hodin ve Sněmovním sále Nové radnice v Brně.

Zastupitelé schválili skupinu Jednotlivých změn ÚPmB, v platnost vstoupí během srpna

Zastupitelé schválili skupinu Jednotlivých změn ÚPmB, v platnost vstoupí během srpna

25.6.2024

Na první pohled spousta maličkostí v mapě Brna, v realitě 106 důležitých změn stávajícího územního plánu. Tento strategický dokument je totiž potřeba pravidelně aktualizovat. Změny minulý týden schválili brněnští zastupitelé a v platnost vstoupí s největší pravděpodobností na začátku srpna. Zpracovat dokumentaci tzv. „Skupiny B.I“ dostala za úkol Kancelář architekta města Brna. Pořizovatelem byl Odbor územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna. Zároveň došlo ke schválení i dalších změn stávajícího územního plánu. Vše je dostupné na portálu územního plánování upmb.brno.cz.