Brněnští zastupitelé vrátili v červnu návrh nového Územního plánu města Brna pořizovateli s pokyny k úpravě a novému projednání. Celý tento proces může trvat podle kvalifikovaných odhadů 12–24 měsíců. Po tuto dobu, maximálně však do konce roku 2028, zůstává v platnosti starý územní plán.
Zastupitelé vedli k tomuto pro město klíčovému dokumentu velmi obsáhlou, mnohahodinovou diskusi, do níž se zapojili také starostové městských částí. Zvažovala se různá řešení, například i to, že se nový územní plán schválí v předložené podobě a neprodleně se začnou připravovat jeho změny.
Nakonec se hlasovalo o dvou klíčových usneseních. Zastupitelé nesouhlasili se stažením bodu z programu a vrátili předložený návrh Územního plánu města Brna pořizovateli, tedy magistrátnímu odboru územního plánování a rozvoje, s pokyny k úpravě a novému projednání.
Zastupitelstvo požaduje zpřesnění a doplnění regulace zástavby ve stabilizovaných plochách, především ve vnitroblocích, nebo rozčlenění ploch bydlení na ty, které jsou určeny pro individuální bydlení v rodinných domech, a na plochy pro domy bytové. Pokyn se týká i pozemků získaných městem bezúplatně od státu – je nutné jejich využití uvést do souladu se stanovenými podmínkami těchto převodů.
Dále pak má být vyhodnocení vlivů územního plánu na udržitelný rozvoj území doplněno o posouzení zvýšené intenzity zátěže ve stabilizovaných plochách nebo musí být dostatečně zdůvodněno, proč není toto zvýšení posouzeno. Pořizovatel má také prověřit opodstatněnost a přiměřenost změn stavebních ploch na nestavební a důkladně opakovaně posoudit připomínky městských částí z veřejného projednání.
Ze zasedání Zastupitelstva města Brna je vždy pořizován audiovizuální záznam, celou diskusi je tedy možné zhlédnout na webových stránkách města. Projednávání bodu k návrhu územního plánu začíná v čase 2:15:45.
Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu úprav. Předchozí rok byl přitom ve znamení koncepčních příprav zadání a referenčního průzkumu několika vybraných stromořadí. Dokument se po svém dokončení zaměří na stromy v uličním prostoru a bude sloužit jako nástroj pro plánování, výsadbu a péči o ně.
Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která by významně omezila pravomoci v oblasti městských stavebních předpisů. Návrh, který byl do zákona připojen jako tzv. přílepek v souvislosti se změnou energetického zákona, se nyní vrací k projednání do Poslanecké sněmovny. Je potřeba, aby byla zachována kompetence velkých měst vysazovat stromy v ulicích a regulovat výstavbu na svém území.
Brno se dočká nové haly pro cyklisty a atlety! Architektonickou soutěž vyhrál ateliér OVA, který navrhl moderní dřevěný pavilon propojující město s parkem. Udržitelná stavba se stane skvělým zázemím pro sport – kombinace velodromu a atletické arény navíc přináší nejen úsporu nákladů, ale také efektivní přístup k výstavbě sportovišť, která jsou praktická i vizuálně atraktivní.