V pátek 29. 6. jsme předali pracovní verzi změn územního plánu jeho pořizovateli, Odboru územního plánování města Brna. Ten teď bude dokument připomínkovat. Veřejnost se s obsahem balíku seznámí začátkem příštího roku na společném jednání.
Brno má územní plán z roku 1994. Platí dodnes a je druhý nejstarší v Česku. Aby se město s tak starým územním plánem mohlo vůbec dál rozvíjet, je nutné zapracovat do tohoto plánu balíček změn. Tedy, je to spíše balík, protože obsahuje více než 250 položek. Některé mají celoměstský význam, třeba ty řešící protipovodňovou ochranu. Jiné se zase týkají umístění rodinných domů nebo občanskou a dopravní infrastrukturu. Požadavky podávali vlastníci pozemků, stavebníci, zástupci samosprávy a další subjekty. Odborníci z našeho oddělení územního plánování na změnách pracovali od letošního ledna. Pracovní verzi návrhu jsme na konci června předali Odboru územního plánování města Brna, který bude dokument dále připomínkovat.
Důležitý krok pro rozvoj jižní části Brna, tím je dokončení územní studie nové čtvrti Trnitá. Studie určuje hlavní principy, podle kterých se území o velikosti zhruba 140 hektarů v těsné blízkosti historického jádra města bude v příštích letech rozvíjet. Je to zásadní dokument pro plánovanou výstavbu, ale také pro podobu veřejných prostranství nebo parků. Její aktualizaci zpracovala kancelář městského architekta, která se dlouhodobě věnuje koordinaci záměrů města a investorů v území.
Čím se může inspirovat Brno při plánování podzemní dráhy? Má navazovat na síť železnic, tramvají, nebo půjde o metro? Kolik bude potřeba zastávek? A je na to Brno dost velké? Nejen na tyto otázky hledal odpovědi online seminář pořádaný Kanceláří architekta města Brna ve čtvrtek 25. března. K pětici přednášejících se přes aplikaci Teams připojila téměř stovka posluchačů. Spolupořadatelem akce byl Ústav železničních konstrukcí a staveb Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně.
Že je na úvodním obrázku situace vystřižená jako ze Suezského průplavu, kde nedávno uvízla obří loď? Nebojte, nic podobného nehrozí a ani na vás nezkoušíme aprílové žertíky. Dnes naopak spouštíme novou verzi rozšířeného 3D modelu města Brna. A u té příležitosti nabízíme všem zájemcům možnost vyzkoušet si během prvních dnů provozu virtuální úpravu veřejného prostoru a přidávání různých prvků – stromů, městského mobiliáře nebo dopravních prostředků.