V pátek 29. 6. jsme předali pracovní verzi změn územního plánu jeho pořizovateli, Odboru územního plánování města Brna. Ten teď bude dokument připomínkovat. Veřejnost se s obsahem balíku seznámí začátkem příštího roku na společném jednání.
Brno má územní plán z roku 1994. Platí dodnes a je druhý nejstarší v Česku. Aby se město s tak starým územním plánem mohlo vůbec dál rozvíjet, je nutné zapracovat do tohoto plánu balíček změn. Tedy, je to spíše balík, protože obsahuje více než 250 položek. Některé mají celoměstský význam, třeba ty řešící protipovodňovou ochranu. Jiné se zase týkají umístění rodinných domů nebo občanskou a dopravní infrastrukturu. Požadavky podávali vlastníci pozemků, stavebníci, zástupci samosprávy a další subjekty. Odborníci z našeho oddělení územního plánování na změnách pracovali od letošního ledna. Pracovní verzi návrhu jsme na konci června předali Odboru územního plánování města Brna, který bude dokument dále připomínkovat.
Získat návrh proměny prostranství před nákupním centrem i přestavby bývalého objektu Tepláren na zařízení pro sport, volný čas a kulturu – takový byl cíl architektonické soutěže, kterou pro městskou část Brno – Nový Lískovec uspořádala Kancelář architekta města Brna. Odborná porota se během svého zasedání rozhodla udělit dvě druhá místa a takový výsledek schválila minulý týden rada městské části. Výsledná podoba lokality tak vzejde z dalšího jednání s oběma soutěžními týmy, jejichž návrhy se umístily nejvýše.
Salon dřevostaveb je největší nesoutěžní přehlídka toho nejlepšího, co vzniklo v oblasti nejen tuzemské dřevěné architektury. V GALERII! VSTUPTE si můžete prohlédnout výběr dvou desítek staveb zahrnující širokou škálu realizací – od těch nejmenších, drobných, které se skrývají v lese nebo doplňují ráz české krajiny, přes chatky, rodinné domy až po větší administrativní sídla společností. Spojujícím prvkem všech je jediný udržitelný a neustále dorůstající stavební materiál – dřevo.
Budova I se stala novou dominantou Dornychu i areálu Vlněny. Ambici oslovit má svým vstupem do celého komplexu, předsunutým parterem s obchodními prostory, okolím zrcadlícím se ve zvlněné fasádě i výraznou konzolou s podhledem se vzhledem nerezového plechu. A právě do této budovy vedla naše společná květnová procházka za architekturou. Průvodcem nám byl spoluautor budovy architekt Václav Hlaváček ze Studia acht.