V polovině října dělníci na Dominikánském náměstí vyhloubili jámy a navezli hlínu pro zasazení stromů. Čtyři vzrostlé platany vysadí Veřejná zeleň města Brna doprostřed náměstí, šest dalších stromů bude před kavárnou Skøg a dalších čtrnáct na ulici Veselá. Sázet se bude začátkem listopadu, což je pro stromy ideální období.
[et_pb_section admin_label=“section“]
[et_pb_row admin_label=“row“]
[et_pb_column type=“4_4″][et_pb_text admin_label=“Text“]Původní projekt Dominikánského náměstí umístil stromy podél pasáže Jalta, archeologové ale v tomto místě našli dochované základy původních domů. Většina základů je z období vrcholné gotiky. Národní památkový ústav, Odbor památkové péče a Archeologický ústav proto zcela vyloučily vysazení stromů v severní části náměstí, tedy před Jaltou. KAM ve spolupráci s Veřejná zeleň města Brna navrhla jejich nové umístění v centrální části náměstí.
Na Dominikánském náměstí je už nyní umístěna první část budoucího mobiliáře – otočné lavičky umístěné na terase kostela svatého Michala. Tento typ laviček vybrala Městská část Brno-střed, protože měly největší úspěch v hlasování obyvatel. Postupně přibudou další lavičky, stojany na kola a v průběhu příštího roku i dva nové vodní prvky.
Stávající rekonstrukce náměstí se drží jeho historické podoby. Jde totiž o poslední příklad původního veřejného prostranství funkcionalistického Brna. Zajímavostí je, že z osmdesáti procent se na náměstí vrátila také původní dlažba, která tam byla před rekonstrukcí. Dokládají to i zbytky bílé barvy od vodorovného dopravního značení, které zůstaly na některých kostkách. Náměstí bude dokončeno začátkem listopadu, aby bylo připraveno pro vánoční trhy.
[/et_pb_text][/et_pb_column]
[/et_pb_row]
[/et_pb_section]
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.