Ve čtvrtek 1. 2. byl městský architekt Michal Sedláček hostem mezinárodního semináře pro odbornou veřejnost, který se věnoval možnostem spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem a spolufinancování velkých rozvojových lokalit. Akce se konala v přednáškovém sále Uměleckoprůmyslového muzea v Brně.
Seminář byl součástí třídenního workshopu, který začátkem února organizovalo město Brno v rámci projektu „Suburban. Oživení okrajových částí města.“ Workshopu se zúčastnilo na čtyřicet zahraničních účastníků z řad architektů, urbanistů a plánovačů z měst Antverpy, Vídeň, Oslo, Düsseldorf, metropolitní oblasti Barcelona, Solin, Casoria a Baia Mare.
Čtvrtečního semináře v Uměleckoprůmyslovém muzeu se účastnili také zástupci brněnských stavitelů a různých odborů Magistrátu města Brna. Účastníci se díky prezentacím seznámili s nově využívanými postupy při zadávání a zpracování územních studií ve spolupráci mezi městem a soukromými vlastníky.
Městský architekt Michal Sedláček hovořil o postupech spolupráce města Brna a soukromých investorů na připravovaných studiích pro oblast Kamének a území tzv. Západní brány. Vídeňský model představil architekt Kurt Mittringer, dále vystoupili Peter Austin z Osla, Veva Roesems z Antverp nebo zástupce investorů Drahan Petrovič ze Slovenska.
Do projektu „Suburban“ je Brno zapojeno spolu s dalšími 8 evropskými městy. Organizátoři si od akce slibují, že tyto zahraniční zkušenosti pomohou otevřít debatu o nových přístupech ke spolupráci a spolufinancování rozvojových oblastí ve městě Brně.
Více informací o tomto projektu naleznete na www.brno.cz/suburban.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.