Proměnit část nevyužívaného areálu brněnských tepláren a přilehlého okolí na chytrou městskou čtvrť, to bylo úkolem účastníků mezinárodní ideové soutěže Špitálka. Soutěž pro město Brno organizovala Kancelář architekta města Brna.
Porota hodnotila celkem dvacet šest návrhů z tuzemska, ale také od účastníků ze Slovenska, Srbska, Polska, Belgie, Litvy, Velké Británie, Japonska a Singapuru. Vítězem soutěže se stal návrh pražského ateliéru Aulík Fišer architekti. Výsledky ve středu 20. března 2019 schválila Rada města Brna.
„Soutěž byla velmi dobře připravená a splnila svůj cíl, přinést řešení na proměnu nevyužívané části průmyslového areálu tepláren, kde by měla vyrůst živá městská čtvrť se smíšenou výstavbou. Je to jeden z prvních kroků k oživení širšího území kolem ulic Špitálka, Křenová a Cejl a zároveň příklad toho, jak je možné využít další brownfieldy v centru města,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková
Řešené území se nachází mezi ulicemi Koliště, Cejl, Radlas a Špitálka, z jihu je ohraničeno železniční tratí. Má rozlohu zhruba dvacet pět hektarů. Nová čtvrť by měla mít smíšené využití s byty, kancelářemi, službami, zázemím pro volný čas a relaxaci.
„Nová městská čtvrť nabídne bydlení pro tři až čtyři tisíce obyvatel, nové pracovní příležitosti i služby, zároveň to bude atraktivní lokalita v docházkové vzdálenosti historického centra. Ideje z nejvýše oceněných návrhů teď město použije pro zadání územní studie širšího území, která bude následně použita pro změnu Územního plánu města Brna a pro samotnou výstavbu a oživení této části města,“ uvedl náměstek primátorky a člen poroty Petr Hladík.
Porota složená z českých i zahraničních odborníků vybrala jako vítězný návrh pražské architektonické kanceláře Aulík Fišer architekti, od autorů Jana Aulíka, Petry Skalické a Miloše Linharta. Ocenila zejména přiměřené měřítko ulic a bloků zástavby. „Návrh je ambiciózní, a přitom realistický. Autoři propojují okruh městských parků s nábřežím Svitavy. Parky tak tvoří základní osy, podél kterých je členěna výstavba. Zároveň tím vytváří řadu rozmanitých veřejných prostranství, ale také hustou síť stezek pro pěší a cyklisty. Citlivě pracují také s průmyslovými budovami, které bylo nutné ponechat z důvodu nenarušení provozu tepláren,“ shrnul ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.
Proměna oblasti dnešních tepláren nebude spojená jen s novými plochami pro bydlení, práci nebo volný čas, ale v území přibydou i nové dopravní spojnice. Nejdůležitější z nich je Nová městská třída, která má propojit sever a jih Brna novou trasou. Půjde o bulvár s prodejnami v přízemí domů, uživatelsky přívětivý jak pro pěší, tak pro cyklisty. Sloužit bude zároveň i hromadné dopravě, kdy v místě přibude nová trolejbusová linka.
Soutěžní návrhy musely kromě nové městské tepny zohlednit také principy takzvaného chytrého města. Tak aby nová čtvrť byla šetrná k životnímu prostředí a energeticky soběstačná. Cílem je prověřit nové technologie a inovativní přístupy, které by se následně mohly rozšířit i do zbytku Brna. Špitálka by tak mohla sloužit jako vzor pro další výstavbu.
Soutěž město vyhlásilo v říjnu loňského roku. Projekt Špitálka je součástí rozsáhlého evropského projektu RUGGEDISED, jehož cílem je zavádění inovativních technologií a přístupů pro rozvoj městských čtvrtí. Brno na projektu spolupracuje s pěti evropskými městy – holandským Rotterdamem, skotským Glasgow, švédskou Umeou, polským Gdaňskem a italskou Parmou.
1. cena – Aulík Fišer architekti (ve výši 500.000, – Kč)
Autoři: Ing. arch. Jan Aulík, Ing. arch. Petra Skalická, Ing. arch. Miloš Linhart
2. cena – Pelčák a partner architekti, s.r.o. (ve výši 400.000, – Kč)
Autor: prof. Ing. arch. Petr Pelčák
Spoluautoři: Bc. Jakub Czapek, Bc. Petra Fialová, Bc. Karolína Langnerová, Ing. arch. Filip Musálek, Bc. Michaela Rigová, Ing. arch. David Vahala, Bc. Tomáš Wojtek, Ing. Petr Soldán
3. cena – Ing. arch. Veronika Kubalcová, Ing. arch. Jana Liptáková, Ing. arch. Eva Kovářová (ve výši 300.000, – Kč)
Autoři: Ing. arch. Veronika Kubalcová, Ing. arch. Jana Liptáková, Ing. arch. Eva Kovářová
Odměny (ve výši 20.000, – Kč)
OMGEVING cvba
Autor: Peter Swyngedauw
Spoluautoři: Michal Fišer, Josef Filip
A8000 s.r.o.
Autor: Martin Krupauer
Spoluautoři: Pavel Kvintus, Dominik Pleva, Martin Sedmák, Magdalena Šteflová, Laura, Victoria Nogelas
DKLN, s.r.o.
Autoři: Ladislav Nagy, Daniela Nagyová, Martin Tribus, Peter Čurlej, Barbora Kuchařová, Róbert Sekula, Martina Vnenková
gogolák+grasse s.r.o.
Autoři: Ing. arch. Lukáš Grasse, Ing. arch. Ivan Gogolák
Spoluautoři: Ing. arch. Štěpán Matějka
ra15 a.s.
Autoři: Radek Lampa, Tomáš Kroužil, Pavel Fajfr, Dominika Klavrzová
Další podrobnosti a vizualizace naleznete na stránce věnované soutěži Špitálka.
Zveme Vás na veřejné představení projektu „Realizace protipovodňových opatření města Brna – etapy XXI, XXII“, které se uskuteční v úterý 28. ledna 2025 od 16 hodin v sále Dělnického domu (Jamborova 65, Brno-Židenice).
Brněnští zastupitelé dnes svou většinou schválili nový Územní plán města Brna. Po více než dvou desetiletích od začátku příprav tak město získá moderní koncepční rozvojový dokument. Nabytí jeho účinnosti se předpokládá na přelomu ledna a února roku 2025. Nový územní plán se tak stane základem pro udržitelný rozvoj Brna v dalších desítkách let.
Pátá územní studie vypracovaná Kanceláří města Brna byla schválena, zaměřená je na lokalitu Technologický park. Cílem bylo prověřit možnosti nové městské čtvrti, a to v souladu se současným využitím a plánovanými záměry. Územní studie je podkladem nového územního plánu a po jeho schválení bude aktualizována jako podklad pro rozhodování v území.