Ateliéry, zkušebny, multifunkční sál a mnoho dalšího nabídne nové kreativní centrum. Vzniknout by mělo z budovy bývalé káznice v ulici Cejl. V říjnu loňského roku Brno vypsalo na jeho podobu architektonickou soutěž. Odborná porota vybírala z celkem sedmi účastníků.
První cenu na podobu Kreativního centra Brno získal návrh architektů z pražského atelieru KAVA. Autory jsou Tomáš Gelien, Jakub Koňata, Jonáš Krýzl, Jan Novotný, Tomáš Novotný a Robert Seidl.
„Vítězný návrh maximálně využívá kapacitu budovy bývalé káznice, zároveň ale objekt přetváří citlivě a s ohledem na požadavky památkové péče,“ komentoval ředitel KAM Michal Sedláček, který byl jedním z členů odborné poroty.
Na místě by mohly vyrůst sdílené i samostatné kanceláře, ateliéry pro umělce, otevřené dílny, střižny, kavárna, hudební klub nebo sál s kapacitou pro dvě stě padesát lidí. „Je důležité, že řešení návrhu je otevřené pro další vývoj kreativního centra, který bude z velké části vycházet také z potřeb jeho uživatelů,“ doplnil Sedláček.
Účelem soutěže bylo získat kvalitní architektonické řešení na podobu kreativního centra. Dalším krokem bude zpracování projektové dokumentace k jeho realizaci. Pokud se městu podaří získat peníze z evropských zdrojů, přestavba by mohla začít už v roce 2020. Město si od projektu slibuje nejen vytvoření pracovního zázemí pro kreativní profese, které pro ně v Brně chybí, ale také podporu rozvojové lokality kolem ulic Cejl a Bratislavské a oživení veřejných prostorů v okolí objektu.
2. cena – SIAL s.r.o. – autoři Jiří Buček, Andreas Dzikos a Jiří Lukáš
Ministerstvo kultury prohlásilo v listopadu 2016 bývalou káznici za kulturní památku. Město si proto ve spolupráci s KAM nechalo zpracovat studii limitů památkové ochrany, která určila možnosti a rozsah stavebních zásahů. Jako muzeum bude sloužit křídlo B včetně takzvaných „cel smrti“, přilehlého dvora a popravišť.
Vytvoření kreativního centra je jedním ze strategických projektů města. Podobné projekty známe například z Holandska (Leuwaarden, Hoorn).
KAM ve spolupráci s městem připravuje na květen výstavu všech soutěžních návrhů. Ke zhlédnutí bude v prostorách káznice, poté se přesune do Urban centra.
3. cena – 3H architecture a Ján Stempel – autoři Katalin Csillag a Zsolt Gunther
Výsledky jednofázové architektonické soutěže na návrh Kreativního centra Brno:
Kompletní informace o soutěži a všechny návrhy najdete zde.
Tisková zpráva ke stažení zde.
Na začátku června společně znovu vyrazíme na procházku s městským architektem, tentokrát netradičně za hranice Brna. Čeká nás totiž návštěva Městské haly Modřice, stavby oceněné Českou cenou za architekturu 2021. Halou, která slouží sportu i kultuře, nás provede Vojtěch Sosna, spoluautor návrhu z ateliéru bod architekti. Začneme ve vstupní hale krátkou prezentací, prohlédneme si vše od šaten přes tělocvičnu a bazénu po ubytování i restauraci a návštěvu zakončíme na venkovních sportovištích.
Spojení parkové a přírodní části, místa pro lidi i pro přírodu. Takový přístup zvolil vítězný tým krajinářského architekta Radka Prokeše. V příštích letech začne podle jejich soutěžního návrhu vznikat první etapa nového parku v lokalitě Černovické pískovny. Odborná porota jej vybrala na konci dubna, s výsledky se dnes na svém zasedání seznámili brněnští radní. Všechny návrhy námi organizované urbanisticko-krajinářské soutěže budou vystaveny od poloviny června v brněnském Urban centru.
Bulvár. Hlavní spojnice mezi novým moderním nádražím a historickým centrem, která bude tvořit páteřní komunikační osu nové čtvrti Trnitá. Tato třída se stane významným veřejným prostorem města se širokými chodníky, množstvím zeleně a vzrostlými stromy. Na každé straně ulice nebudou chybět ani obousměrné cyklostezky, středový pás bude zase patřit tramvajím. V současné době probíhají práce na projektové dokumentaci první etapy.