Od začátku letošního roku připravujeme architektonicko-urbanistickou soutěž na proměnu širšího areálu hlavního vchodu Ústředního hřbitova u ulice Vídeňská. Na svém středečním zasedání teď brněnští radní jmenovali odbornou porotu soutěže. Ta bude složena ze zástupců města, správce hřbitova, Kanceláře architekta města Brna, Národního památkového ústavu a odborníků.
Cílem soutěže je modernizace technického administrativního zázemí Ústředního hřbitova a rozšíření služeb pro návštěvníky. Součástí bude také návrh výstavby provozních budov podél ohradní zdi a objektu občerstvení nebo kamenického obchodu. Stánky na ulici nahradí květinářství, místo tak bude reprezentativnější a úhlednější. Důležitou součástí soutěže je i krajinářská architektura a výsadba zeleně.
Na přípravě architektonicko-urbanistické soutěže spolupracujeme se Správou hřbitovů města Brna. Jmenování poroty je potřebným krokem před vyhlášením soutěže, které předpokládáme během letošního června.
Porota o dvanácti členech je rozdělena na závislou a nezávislou část. Zasednou v ní zástupci samosprávy, správce hřbitova, Kanceláře architekta města Brna, Národního památkového ústavu a architekti.
Řešené území
Nahlédněte s námi do jednoho z prvních moravských příkladů funkcionalismu. Červnová procházka za architekturou povede do budovy od Ernsta Wiesnera původně určené pro Union banku a od roku 1950 využívané Československým rozhlasem. Zaměříme se na výsledky nedávné kompletní rekonstrukce podle návrhu architektů z brněnského ateliéru Tišnovka pod vedením Miloše Klementa. Čekat nás budou také ikonické části budovy, jako je elegantní schodiště nebo terasa s unikátním výhledem na Brno.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).