Podle sčítání obyvatel žije v Králově Poli přes 28 tisíc obyvatel. Jejich počet zvláště v oblasti Sadová v posledních letech vzrostl, protože se jedná o významnou rozvojovou lokalitu pro bydlení. Loni na podzim město Brno avizovalo, že zde vybuduje mateřskou a základní školu, nyní vedení města schválilo členy soutěžní poroty urbanisticko-architektonické soutěže o návrh na řešení jejich podoby. Organizátorem bude Kancelář architekta města Brna.
Předmětem soutěže je návrh novostavby základní a mateřské školy na Sadové včetně nového centrálního veřejného prostranství a parku, které mají potenciál vytvořit z místa nové společenské centrum s veškerou nezbytnou vybaveností. Centrální část a park budou vymezeny stavbou škol a také dalšími polyfunkčními objekty, které v návrhu koncepčně dotvoří urbanistickou kompozici nových veřejných prostranství.
„Zásadní zprávou je, že školu a školku budeme moci postavit díky novému Územnímu plánu města Brna. Dnes jsou totiž městské pozemky v územním plánu vyčleněny pro zdravotnictví,“ říká 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.
Vyhlášení soutěže předchází jmenování soutěžní poroty, která na svém ustavujícím zasedání projedná soutěžní podmínky. Ty poté posoudí Česká komora architektů a odsouhlasené podmínky následně projedná Rada města Brna. Předpokládané vyhlášení soutěže je v březnu, organizovat ji bude Kancelář architekta města Brna.
„Jsem velice rád, že se nám daří po dohodě s veřejností postupně schválit nové řešení Sadové v územní studii a novém územním plánu. A nyní v architektonické soutěži hledáme i podobu školy, parku a hřiště,“ uvedl radní pro územní plánování a rozvoj města Brna Filip Chváta.
Soutěžní porota bude složena ze závislé a nezávislé části. Závislá část čítá 5 členů a tvoří ji vybraní zástupci samosprávy města, Magistrátu města Brna, městských částí a KAM. Nezávislá část poroty bude mít 6 členů a organizátor do ní navrhl architekty Petra Todorova, Martina Krupauera, Svatopluka Sládečka, Jindřicha Nového, který se loni stal hlavním architektem města Zlína, dále Roberta Sedláka a krajinářskou architektku Štěpánku Šmídovou.
Máte k připravované soutěži nějaké otázky? Je něco, co byste chtěli řešit? Pak vás zveme na veřejné setkání v zámečku (Budova A) Centra Kociánka. Akce proběhne v úterý 8. února od 18:00. Vzhledem k aktuální situaci je potřeba se registrovat. Všechny zároveň prosíme o dodržování aktuálních hygienických opatření.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).
Na základě pokynů od Zastupitelstva města Brna z června 2022 aktuálně dochází k opakovanému procházení připomínek městských částí. Diskutovány jsou také další aktuální informace z předmětných území. V tuto chvíli proběhlo jednání se sedmi z nich, dalších 22 je naplánováno.