Celkem 365 zájemců se zapojilo do internetové ankety věnované náměstí Míru a jeho okolí. Především rezidenti, ale také v místě bydlící studenti nebo návštěvníci, se vyjadřovali k současnému stavu i budoucnosti lokality. Anketa byla zveřejněna od 27. ledna do 21. února 2020.
Občané se v této otázce vyjadřovali převážně k vybavenosti prostoru (64 % odpovědí), kde jim nejvíce schází kavárna se zahrádkou, restaurace, supermarket, pošta, drobné služby, lékárna, drogerie aj.
V otázce bylo zaznamenáno nejvíc odpovědí k mobiliáři (45 %), kde nejčastěji schází lavičky ve stínu, mobiliář pro cyklisty, jako jsou např. stojany, odpadkové koše, nebo osvětlení. Dále schází umělecký nebo vodní prvek, zeleň a drobná vybavenost aj.
Drtivá většina v této otázce preferuje společenské akce (72 %), kde si představuje především trhy, různá vystoupení, akce pro děti, festivaly a slavnosti, sousedská setkání, setkání pro seniory, rozsvícení vánočního stromku aj. Dále jakékoliv akce v komunitním centru a atrakce, jako je kavárna, prodej zmrzliny, či grilování.
Celkem 50 % odpovědí se týkalo lokace, kde za výjimečnost je považována návaznost na Kraví horu, ale také vazba na město, či blízkost Wilsonova lesa. Významnou roli hraje také architektura – kostel, hvězdárna, bazén, vilová čtvrt – a charakter prostoru – klidný, sousedský, atmosféra aj.
Za nejsilnější stránku byla považována lokace náměstí (35 %), a to díky blízkosti parku Kraví hory a Wilsonova lesa, polohy na kopci s výhledy a vzdálenosti od centra. Náměstí je podle respondentů centrem Masarykovy čtvrti.
Za největší problém v dané lokalitě je považována doprava (38 %), není respondenty vnímána jako bezpečná nebo přehledná. Následně je podle výsledků ankety problematické řešení veřejného prostranství (celkový koncept, modernizace, přehlednost, údržba, výměna povrchů, revitalizace zeleně, scházející prostor pro setkávání), urbanismus i architektura (bývalý vojenský areál a jeho stávající stav, chybí pocit náměstí) a vybavenost (chybějící služby, komunitní centrum aj.).
Nejčastěji chtějí respondenti na náměstí důvod k zastavení se (37 %), a to formou nových prostor pro odpočinek, relaxaci a volný čas, setkávání nebo posezení. Za velmi důležité považují doplnění vybavenosti, pořádání kulturních a společenských akcí, ale také komfortní průchod nebo průjezd, příjemné čekání na MHD, bezpečnou dopravu a možnost parkování.
Budova I se stala novou dominantou Dornychu i areálu Vlněny. Ambici oslovit má svým vstupem do celého komplexu, předsunutým parterem s obchodními prostory, okolím zrcadlícím se ve zvlněné fasádě i výraznou konzolou s podhledem se vzhledem nerezového plechu. A právě do této budovy povede naše společná květnová procházka za architekturou. Průvodcem nám bude spoluautor budovy architekt Václav Hlaváček ze Studia acht.
Přijďte se za námi podívat na Zelný trh! Během festivalu Open House Brno se můžete zúčastnit dvou komentovaných prohlídek – v 10:00 a 14:00. Sraz je ve foyer, maximální počet osob na 45 minut trvající prohlídku je 30. Pokud chcete pouze navštívit budovu a nepotřebujete slyšet doprovodný komentář, můžete se zastavit kdykoli mezi 10:00 a 15:00.
Nově upravené veřejné prostranství na třídě Kapitána Jaroše v Brně 1. května přivítalo první návštěvníky. Zájemci si mohli užít pestrý celodenní program, včetně komunitní cyklojízdy, hudebních vystoupení, slavnostního přestřižení pásky nebo panelové diskuze s odborníky. Pěší zóna ústící do ulice Milady Horákové od té doby ukazuje, jak může dočasná proměna významné městské třídy obohatit zdejší život.