Předmětem soutěže byl návrh nového objektu Centra volného času včetně samostatného objektu víceúčelového sálu a jejich okolí na Horním náměstí v Bystrci. Aktuálně fungující volnočasové centrum Bystrouška, které je situované nedaleko řešené lokality, je dlouhodobě nevyhovující. Nový objekt vytvoří kvalitnější prostor pro realizaci zájmových aktivit široké bystrcké veřejnosti, sál pak poskytne kromě sportovního využití také prostor pro kulturní akce. Soutěžící měli za úkol dotvořit stávající strukturu sídliště a vymezit občanům městské části kvalitní veřejný prostor v dosahu konečné tramvajové linky. Soutěžní návrhy účastníci odevzdali 26. září 2017, zasedání poroty proběhlo 5. a 6. října 2017. Městská část byla v porotě zastoupena Jaroslavem Petrem, který byl místopředsedou poroty a Miroslavem Klimešem. Jaroslav Petr, místostarosta Bystrce, je také duchovním otcem výstavby nového volnočasového centra. Jeho tříleté vyjednávání s funkcionáři města bylo završeno vyhlášenou architektonickou soutěží.
„Architektonické soutěže na nové Centrum volného času se zúčastnilo patnáct týmů, které velmi rozdílným způsobem reagovaly na rozvolněnou urbanistickou situaci a nelehkou topografii. Také požadavek na možnost výstavby Centra ve dvou etapách architektům jejich úlohu neusnadňoval,“ uvedl předseda poroty doc. Ing. arch. Jiří Oplatek.
„Po intenzivních diskuzích se porota jednomyslně shodla na udělení první ceny projektu, jehož kvality spočívají zejména v přesvědčivé vazbě na okolí a jasné definici nástupu do území a parku. Také práce autorů s volnými dispozicemi a vnitřní komunikací, návazností na terén a způsobem etapizace byla porotou vysoce ceněna. Vítězný projekt přesvědčivě území zhodnocuje a vnáší do něj jednoznačné komunitní kvality,“ doplnil předseda poroty.
První cena byla udělena účastníku Pelčák a partner architekti, s.r.o., autorem vítězného návrhu je prof. Ing. arch. Petr Pelčák. Ve svém návrhu umístili objekt Centra do pomyslného těžiště území poblíž konečné tramvaje, zvenčí s velkorysým měřítkem občanské stavby, uvnitř pak s volným neformálním prostorem pro děti a trávení volného času. Svým charakterem je Centrum navenek otevřené, ale uvnitř zároveň srozumitelné a bezpečné. Vítězný návrh obdržel cenu ve výši 400.000,- Kč.
Druhá cena byla udělena účastníkům Eduardu Sojkovi, Martinu Joskovi, Jakubu Sládečkovi a Martinu Sladkému, kteří jsou zároveň i autory projektu. Jejich návrh umisťující Centrum volného času do nejvyššího místa parcely získal 300.000,- Kč. Dále byla porotou udělena odměna ve výši 100.000,- Kč studiu AEIOU s.r.o., autory návrhu jsou Ing. arch. Jan Vojtíšek a Ing. Jakub Staník.
Kompletní výsledky včetně vizuálních návrhů naleznete v Sekci Veřejný prostor – soutěže zde.
Přijměte naše srdečné pozvání na výstavu věnovanou současné brněnské architektuře. Výstava se koná v GALERII!…
Zveme Vás na veřejné představení projektu „Realizace protipovodňových opatření města Brna – etapy XXI, XXII“,…
Brněnští zastupitelé dnes svou většinou schválili nový Územní plán města Brna. Po více než dvou…
Pátá územní studie vypracovaná Kanceláří města Brna byla schválena, zaměřená je na lokalitu Technologický park.…
Klíčový strategický dokument určující směřování rozvoje města – nový Územní plán města Brna (NÚP) –…
Prostor před obchodním centrem na ulici Petra Křivky by se konečně mohl stát skutečným srdcem…