Od areálu výstaviště až po centrum volného času v Bystrci. Na více než sedmdesáti vizualizacích se veřejnosti představí sedm architektonických a urbanistických soutěží, které za svou více než dvouletou činnost připravila pro město a jeho části Kancelář architekta města Brna (KAM).
Všechny nejvýše oceněné návrhy ze šesti soutěží i zadání té poslední – na podobu chytré čtvrti Špitálka – si mohou lidé prohlédnout na výstavě v brněnském Urban centru na Staré radnici od 14. února do 22. března 2019. Vstup je zdarma.
Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 13. února od 18 hodin v prostorách Urban centra, vchod je z ulice Mečová 5.
Možnost podílet se na rozvoji Brna a jeho příští podobě přilákala v šesti architektonických a urbanistických soutěžích už 55 různých architektonických kanceláří a ateliérů i zpoza hranic České republiky. Nejvíce účastníků měla mezinárodní ideová soutěž na podobu areálu brněnského výstaviště, celkem jich odborná porota hodnotila dvacet, mezi nimi i účastníky z Itálie, Polska nebo Japonska.

„Organizaci soutěží lze rozdělit na tři tříměsíční periody. Tři měsíce na zadání a soutěžní podmínky, tři měsíce na soutěžní lhůtu a tři měsíce na vyhodnocení,“ vysvětluje ředitel KAM Michal Sedláček. „Jak město, tak i městské části mají zájem, aby se soutěží pořádalo více, proto nyní přemýšlíme, že bychom uvnitř kanceláře vytvořili oddělení specializující se jen na architektonické soutěže,“ dodal Sedláček.

Pořádání soutěží je nejen součástí poslání KAM, ale také jeden z nástrojů, kterými tým městského architekta přispívá ke kvalitnějšímu rozvoji Brna. Díky nim, může město skrze odbornou porotu najít mezi různými návrhy to nejlepší řešení, ať už konkrétní stavby, komplexu staveb či celého území. Nejde ale jen o návrhy a vizualizace, soutěže pomáhají s nalezením projektantů pro vypracování plánovacích či projektových dokumentací a územních studií.

Město tak už v loňském roce podepsalo smlouvu se zpracovateli projektu na Kreativní centrum, které má vzniknout v ulici Bratislavská, nebo s projektanty na územní studii obytné čtvrti Na Kaménkách v Černovicích. Na základě výsledků ze soutěže na areál brněnského výstaviště nyní KAM pro město zpracovává územní studii. Nové nápady a zkušenosti má přinést i právě probíhající mezinárodní ideová soutěž na proměnu části areálu tepláren v ulici Špitálka. Tato oblast se má během příštích let proměnit z brownfieldu v tzv. chytrou čtvrť.
Na výstavě v Urban centru se představí výsledky architektonických soutěží na centrum volného času Nová Bystrouška v Bystrci, Kreativní centrum v ulici Bratislavská a sociálně zdravotní komplex na Červeném kopci. Dále výsledky urbanistické soutěže na návrh nové obytné čtvrti Na Kaménkách v Černovicích, mezinárodní ideové soutěže na proměnu areálu brněnského výstaviště a ideové soutěže na proměnu Mendlova náměstí.

14. 2. – 22. 3. 2019
Urban centrum, Mečová 5
Po-Pá 10.00-12.00 / 13.00-18.00
Vstup zdarma
Architektonicko-krajinářskou soutěž na revitalizaci lesoparku Akátky vyhrál tým Radka Prokeše a Martiny Kameníkové. Porotu přesvědčilo řešení, které citlivě navazuje na charakter místa, přirozeně ho rozvíjí a zároveň přináší srozumitelnou a dobře fungující koncepci celého území. Soutěž, vyhlášená městem Brnem a organizovaná Kanceláří architekta města Brna, reaguje na proměnu území v souvislosti s výstavbou tunelu velkého městského okruhu a usiluje o návrat kvality, atraktivity a přírodního charakteru lesoparku.
Navrhnout nejméně 55 obecních bytů v novém domě, který nahradí nevyhovující objekty na Křídlovické. Tak zní zadání architektonické soutěže vyhlášené 1. dubna, které počátkem minulého týdne schválilo vedení městské části Brno-střed. Vítězné řešení by mělo být známé v druhé polovině tohoto roku, kompletní výsledky budou také veřejně představeny na výstavě. Organizátorem soutěže je Kancelář architekta města Brna.
Godzilla na náměstí Svobody? Žádný apríl, ale (pravda trochu obludnější) posel dobrých zpráv. Aplikace 3D modelu města Brna totiž prošla proměnou, která nově nabízí i vkládání vlastních „objektů“. Žádaná funkce, která se hodí, když třeba potřebujete vyhodnotit svůj záměr pro stavební úřad.