Jak nový územní plán pomůže rozvoji Brna? Jak klíčový dokument řeší zeleň, vnitrobloky, cyklostezky, novou zástavbu nebo výšku budov? A jak ho vidí politik, developer, ředitel ekologické nadace nebo městský architekt? Nejen tato témata shrnuje aktuální výstava s názvem 381 346 územních plánovačů, kterou připravila KAM. Teď ji můžete navštívit online na webu brněnského Urban centra.
Územní plán se týká každého obyvatele města. Také proto má výstava název 381 346 územních plánovačů, číslo totiž odkazuje na aktuální počet obyvatel Brna. Snahou tvůrců nového územního plánu je představit a prodiskutovat s veřejností návrh územního plánu i další kroky vedoucí k jeho dokončení v roce 2022. Výstava ukazuje celkem devět horkých témat, která nejvíce rezonovala při veřejném projednání návrhu v loňském roce. Shrnuje, kdo je kdo v přípravě nového územního plánu, i kroky, které povedou k jeho dokončení v roce 2022. Součástí je také seriál šesti videí, která odpovídají na nejčastější otázky.
Výstavu jsme zahájili už v říjnu loňského roku, ale kvůli nouzovému stavu byla pro veřejnost otevřena necelý týden. Rozhodli jsme se proto převést obsah do virtuálního prostoru, aby se s hlavními tématy mohl seznámit opravdu každý. Počítáme s tím, že výstavu znovu otevřeme, jakmile to situace dovolí.
Výstavu si můžete prohlédnout online zde.
Kancelář architekta města Brna dostala za úkol zpracovat dokumentaci Jednotlivých změn ÚPmB (tzv. „Skupina B.I“), která zahrnuje 150 samostatných změn platného Územního plánu města Brna. Dokumentace byla předána pořizovateli – Odboru územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna. Zveřejněna je od 6. prosince 2023 do 15. ledna 2024. Veřejné projednání proběhne 8. ledna 2024.
Cílem soutěže je nalézt nejlepší návrh uměleckého díla k poctě královny Elišky Rejčky i s odkazem na její osobnost a působení v Brně. Součástí by mělo být také architektonicko-krajinářské řešení přilehlé plochy, která by s uměleckým dílem měla tvořit harmonický celek.
Kancelář architekta města Brna se aktivně zúčastnila Světového silničního kongresu, který se po padesáti letech opět konal v Praze. Článek přijatý do sborníku konference se týkal otázky, zda je pro zlepšení dopravy lepší stavět uvnitř měst, nebo na předměstí. Stáhnout a přečíst si můžete také kompletní českou verzi textu.