Přístřešky se zelenými střechami, nové stromy a záhony s trvalkami, širší chodníky nebo kultivované prodejní stánky, už za dva roky by se Brňané měli dočkat hezčího Mendlova náměstí. Připravili jsme studii na částečné úpravy veřejného prostranství. Ty mají navázat na plánovanou výměnu parovodů v příštím roce. Město Brno teď podle ní zadá vypracování projektu na rekonstrukci, počítá s investicí přes 40 milionů korun.
Před dvěma lety jsme připravili ideovou urbanistickou soutěž, která přinesla celkové řešení Mendlova náměstí. Realizace vítězného návrhu může trvat ještě dlouho, je totiž závislá na celkové změně organizace dopravy na náměstí. Brňané už ale na zlepšení jeho stavu čekají desítky let, proto jsme navrhli dílčí úpravy. Na příslušné studii jsme pracovali od podzimu loňského roku.
„Cílem dílčích úprav je přinést větší komfort tisícům lidí, kteří prostor každodenně využívají. Zároveň chceme vytvořit důstojné místo pro umístění uměleckého díla na počest výročí otce moderní genetiky,“ uvedl městský architekt Michal Sedláček. Na podobu uměleckého díla k příležitosti dvou set let od narození J. G. Mendela plánuje město Brno vypsat soutěž.
„Hlavní myšlenkou návrhu je rozčlenit prostor Mendlova náměstí na menší atraktivní, přehledné a dobře vybavené části. Toho docílíme zejména výsadbou nových stromů a trvalkových záhonů, rozšířením ploch pro pěší i trhovce, odstraněním bariér, snížením počtu trakčních stožárů a výměnou mobiliáře,“ popsal konkrétní změny vedoucí oddělení veřejného prostoru David Zajíček. Společně s tímto najdeme, nebo navrhneme i nové typy zastávkových přístřešků se zelenou střechou, plakátovacích ploch a prodejních stánků, které budou vhodné pro použití v historickém centru i ostatních částech města.
V rámci přeložení parovodu, výsadby nových stromů a předláždění prostranství chceme prověřit také možnosti zavedení systému hospodaření s dešťovou vodou. S úpravami Mendlova náměstí by mělo Brno začít v příštím roce, hotové mají být do poloviny roku 2022.
Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu úprav. Předchozí rok byl přitom ve znamení koncepčních příprav zadání a referenčního průzkumu několika vybraných stromořadí. Dokument se po svém dokončení zaměří na stromy v uličním prostoru a bude sloužit jako nástroj pro plánování, výsadbu a péči o ně.
Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která by významně omezila pravomoci v oblasti městských stavebních předpisů. Návrh, který byl do zákona připojen jako tzv. přílepek v souvislosti se změnou energetického zákona, se nyní vrací k projednání do Poslanecké sněmovny. Je potřeba, aby byla zachována kompetence velkých měst vysazovat stromy v ulicích a regulovat výstavbu na svém území.
Brno se dočká nové haly pro cyklisty a atlety! Architektonickou soutěž vyhrál ateliér OVA, který navrhl moderní dřevěný pavilon propojující město s parkem. Udržitelná stavba se stane skvělým zázemím pro sport – kombinace velodromu a atletické arény navíc přináší nejen úsporu nákladů, ale také efektivní přístup k výstavbě sportovišť, která jsou praktická i vizuálně atraktivní.