Od května do prosince 2019 sloužila Čekárna cestujícím na brněnském dolním nádraží. Jejím cílem bylo přispět k co možná nejpohodlnějšímu cestování v době vlakové výluky, kultivovat a oživit tuto část města a informovat o budoucnosti nové čtvrti Trnitá. Za návrhem Čekárny stála Kancelář architekta města Brna.
Návrh na vznik Čekárny byl reakcí na plánovanou roční vlakovou výluku v roce 2019, během níž se rekonstruovalo stávající hlavní nádraží a hlavní železniční přestupní uzel Brna se tak přesunul na periferii města. Čekárna měla nejen zpříjemnit lidem cestování, ale především byla prvním krokem k oživení prostoru, kde v příštích letech vznikne nové hlavní nádraží a nová čtvrť Trnitá. S její pomocí chtělo město ukázat, že je možné proměnit desítky let zapomenuté místo na zajímavý společenský prostor.
Jednalo se o dočasnou stavbu sestavenou z 8 mobilních ocelových prosklených kontejnerů (Koma CITY – MODUL) přizpůsobených tak, aby sloužily především jako čekárna s výstavou o modernizaci Železničního uzlu Brno a urbanistickém rozvoji okolní lokality Trnitá. Jeden ze sestavy kontejnerů byl určen pro prezentaci regionálních firem a jeden vyhrazen pro architektonický model budoucí městské čtvrti s novým nádražím.
Součástí projektu byla také úprava přiléhajícího prostoru Čekárny. Zpevněná plocha určená pro venkovní posezení se slunečníky umožňovala také přistavení food trucků. Díky krajinářským úpravám zkrášlily prostředí trvalkové záhony a stromy v květináčích.
Zasazeno bylo téměř 1400 sazenic květin, které v průběhu roku kolem Čekárny vykvétaly.
Čekárna zpříjemnila nejen cestování tisícům lidí denně, ale umožnila také konání různých společenských akcí. Mezi nimi přednádražní prostor dočasně ovládlo letní kino nebo projekce utkání z Mistrovství světa v ledním hokeji.
Na projektu Čekárny spolupracovalo s Kanceláří architekta města Brna hned několik městských firem. O provoz se starala organizace TIC Brno, na úpravě pozemku se podílely Brněnské komunikace, které jsou zároveň jeho vlastníkem, a výsadbu sazenic i údržbu zeleně měla na starosti Veřejná zeleň města Brna. Doplňkem služeb Čekárny byla také literární lavička Knihovny Jiřího Mahena v Brně, která nabízela kolemjdoucím možnost odnést si zdarma nějakou z vybraných knih.