Druhý ročník ceny Kanceláře architekta města Brna za přínos laureáta k rozvoji architektury, urbanismu a územního plánování v Brně a České republice. Udělena bývala jednotlivci, dvojici nebo kolektivu. V roce 2021 se stal druhým laureátem architekt Viktor Rudiš.
Brněnská Lesná, výstaviště nebo československý pavilon Expo 1970 v Ósace. To jsou jen některé z realizací, na kterých pracoval architekt Viktor Rudiš. Vystudoval na fakultě architektury a do roku 1957 působil ve Výzkumném ústavu výstavby a architektury, odkud musel z politických důvodů odejít.
Od roku 1958 byl zaměstnán ve Stavoprojektu Brno, kde se podílel mj. na návrhu Janáčkova divadla. Později už v ateliéru Františka Zounka pracoval na koncepci a občanské vybavenosti sídliště Lesná, které je dnes výjimečné právě množstvím zelených ploch i výtvarných děl.
V osmdesátých letech se podílel na projektech v areálu brněnského výstaviště. Na ně navázal i v letech devadesátých, kdy vznikla realizace hotelu Holiday Inn nebo přestavba pavilonu G, za kterou spolu se synem Martinem Rudišem a Zdeňkou Vydrovou získali cenu Grand Prix Obce architektů.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.