Druhý ročník ceny Kanceláře architekta města Brna za přínos laureáta k rozvoji architektury, urbanismu a územního plánování v Brně a České republice. Udělena bývala jednotlivci, dvojici nebo kolektivu. V roce 2021 se stal druhým laureátem architekt Viktor Rudiš.
Brněnská Lesná, výstaviště nebo československý pavilon Expo 1970 v Ósace. To jsou jen některé z realizací, na kterých pracoval architekt Viktor Rudiš. Vystudoval na fakultě architektury a do roku 1957 působil ve Výzkumném ústavu výstavby a architektury, odkud musel z politických důvodů odejít.
Od roku 1958 byl zaměstnán ve Stavoprojektu Brno, kde se podílel mj. na návrhu Janáčkova divadla. Později už v ateliéru Františka Zounka pracoval na koncepci a občanské vybavenosti sídliště Lesná, které je dnes výjimečné právě množstvím zelených ploch i výtvarných děl.
V osmdesátých letech se podílel na projektech v areálu brněnského výstaviště. Na ně navázal i v letech devadesátých, kdy vznikla realizace hotelu Holiday Inn nebo přestavba pavilonu G, za kterou spolu se synem Martinem Rudišem a Zdeňkou Vydrovou získali cenu Grand Prix Obce architektů.
Cílem soutěže je nalézt nejlepší návrh uměleckého díla k poctě královny Elišky Rejčky i s odkazem na její osobnost a působení v Brně. Součástí by mělo být také architektonicko-krajinářské řešení přilehlé plochy, která by s uměleckým dílem měla tvořit harmonický celek.
Kancelář architekta města Brna se aktivně zúčastnila Světového silničního kongresu, který se po padesáti letech opět konal v Praze. Článek přijatý do sborníku konference se týkal otázky, zda je pro zlepšení dopravy lepší stavět uvnitř měst, nebo na předměstí. Stáhnout a přečíst si můžete také kompletní českou verzi textu.
Přijměte naše pozvání na výstavu vítězných i všech nominovaných děl České ceny za architekturu 2023. Výstava se koná v GALERII! VSTUPTE v přízemí budovy Kanceláře architekta města Brna na Zelném trhu.