Přijďte se za námi podívat na Zelný trh! Během festivalu Open House Brno se můžete zúčastnit dvou komentovaných prohlídek – v 10:00 a 14:00. Sraz je ve foyer, maximální počet osob na 45 minut trvající prohlídku je 30. Pokud chcete pouze navštívit budovu a nepotřebujete slyšet doprovodný komentář, můžete se zastavit kdykoli mezi 10:00 a 15:00.
Každá z komentovaných prohlídek bude unikátní. Na té první v 10 hodin pro vás David Zajíček, hlavní autor Standardu povrchů MPR Brno, okomentuje výstavu DLAŽBA BRNO! VSTUPTE v přízemí budovy. Druhá prohlídka ve 14 hodin pak začne také ve výstavních prostorách, přes foyer s točitým schodištěm se však s Vandou Novákovou z oddělení Komunikace dostanete do všech tří pater a nahlédnete do jejích zákoutí.
Sídlo Kanceláře architekta města Brna je od doby jejího založení roku 2016 v jedné z budov Malého Špalíčku – bloku, který významnou měrou utváří prostor Zelného trhu.
Pozůstatek nejstarší zděné stavby představuje sklep při severovýchodním nároží a lze jej časově zařadit k první polovině 14. století. Snad ve druhé polovině téhož století byla parcela rozdělena a v jižní části byl vystavěn druhý dům, ze kterého se dodnes dochovala sklepní místnost v hloubi parcely. K existenci dvou samostatných renesančních domů poukazuje ústupek pravé části průčelí. Levé křídlo bylo přestavěno patrně počátkem 17. století, adaptované domy byly dle letopočtu na původním nedochovaném kamenném portálu spojeny v jeden celek v roce 1692. Později probíhaly ještě další barokní a klasicistní stavební úpravy, poslední zřejmě před polovinou 19. století.
Malý Špalíček byl mezi lety 1969-1973 komplexně renovován, a to i z důvodu velké havárie právě na adrese Zelný trh 13. Při poruše vodovodního potrubí tam 1. května 1968 vnikla voda do sklepů, poničila středověké zdivo a na fasádě se začaly objevovat trhliny. Z bezpečnostních důvodů bylo průčelí neprodleně strženo. Další rekonstrukce proběhla v letech 2003–2004.
Všechny čtyři budovy utvářející Malý Špalíček jsou od roku 1958 samostatně chráněny jako kulturní památky. V případě domu Zelný trh 13 je vysoká památková hodnota spatřována ve středověkém a renesančním jádru, které bylo později vícekrát stavebně upravované.
Klíčový strategický dokument určující směřování rozvoje města – nový Územní plán města Brna (NÚP) – dnes projednala Rada města Brna a doporučila jeho vydání zastupitelstvu, které se uskuteční 10. prosince. NÚP přináší udržitelná řešení reagující na potřeby obyvatel i další současné výzvy. Jeho zpracovatelem byla Kancelář architekta města Brna.
Prostor před obchodním centrem na ulici Petra Křivky by se konečně mohl stát skutečným srdcem městské části Brno – Nový Lískovec. Po dlouhých letech, kdy zůstával nevyužitý i kvůli nevyřešeným majetkovým vztahům, se situace výrazně změnila. Město získalo klíčové pozemky a městské části byly svěřeny objekty technické infrastruktury. Tento krok otevírá cestu k realizaci nového náměstí, které bude důstojným centrem veřejného života. O budoucí podobě rozhodne námi organizovaná architektonická soutěž, která umožní srovnání různých návrhů a výběr toho nejvhodnějšího řešení.
Zveme vás na komentovanou prohlídku Kostela sv. Jakuba v Brně. Tento pozdně gotický kostel je díky nové multimediální expozici přístupný veřejnosti i zcela netradičním způsobem. Prohlídka vás zavede nejen do samotného chrámového prostoru, ale také do dříve nepřístupných částí, jako je pokladnice, krovy kostela a věž s dvěma největšími zvony. Přijďte se podívat na propojení kulturního dědictví a moderních technologií. Procházkou nás provede architekt Jan Machát z VISUALOVE, který je spoluautor multimediální expozice, interaktivních instalací a digitálních prezentací. Dále pak architekt Petr Múčka, autor celé rekonstrukce. Těšit se můžete na tematickou adventní projekci.