Jak dlouho se rozhodovalo o poloze nového nádraží? Proč mělo Brno v jednu chvíli tři hlavní stanice? A jaká budoucnost čeká na brněnský železniční uzel? Dozvíte se z naší nové knihy Nádraží Brno. Vaše dotazy zároveň zodpovíme 29. listopadu v knihkupectví Academia, kde proběhne křest i autogramiáda nejpodrobnější knihy o historii, současnosti i plánech spojených s brněnským hlavním nádražím.
Ihned po svém vzniku na jaře roku 2016 byla Kancelář architekta města vtažena do víru diskusí o poloze brněnského nádraží. Jako jednu ze svých prvních akcí uspořádala veřejné přednášky autorů nejvýše oceněných návrhů z mezinárodní soutěže Budoucnost centra Brna ve variantě nádraží pod Petrovem a ze sedmi studií ve variantě nádraží u řeky.
Následovalo zveřejnění Studie proveditelnosti železničního uzlu Brno v roce 2017, kterou KAM dostala za úkol zanalyzovat a připravit odborné stanovisko za město Brno. Poté v roce 2020 kancelář zorganizovala mezinárodní urbanisticko-dopravně-architektonickou soutěž na nové hlavní nádraží, největší soutěž v historii České republiky. Při její přípravě vyšlo najevo, že neexistuje jediná publikace, která by historii brněnského nádraží popsala od počátku v roce 1838 až do současnosti.
Proto vznikla tato kniha mapující spletitou historii brněnské železnice. Jasně ukazuje, že otázka polohy hlavního nádraží není otázkou posledních třiceti let. Na ujasňování názoru, kde má být hlavní nádraží, se během let podílely generace architektů, urbanistů a dopravních inženýrů. Mnozí z nich tomuto tématu věnovali značnou část profesního života.
Knihu bude možné si pořídit na našem e-shopu i přímo v knihkupectví Academia na náměstí Svobody.
Zveme Vás na veřejné představení projektu protipovodňových opatření na řekách Svratce a Svitavě, a to v úsecích od náspu Přerovské tratě v Komárově po železniční viadukt na ulici Uhelná (Svratka) a po silniční most na ulici Hladíkova (Svitava).
Jde o významný krok pro to, aby se mohlo město udržitelně rozvíjet s ohledem na potřeby současných i budoucích generací. Nový strategický rámec spojuje požadavky na bydlení, veřejnou zeleň, dopravu a kvalitu života. Dneškem se otevírají možnosti realizace konkrétních projektů i celých nových čtvrtí.
V prosinci 2024 schválili brněnští zastupitelé nový Územní plán města Brna, účinnosti nabude 31. ledna 2025 a nahradí tak dosavadní plán platný do 30. ledna 2025. Po 22 letech od začátku příprav se rozvoj Brna bude řídit moderním koncepčním dokumentem.