Součástí přípravy architektonicko-urbanistické soutěže na úpravu veřejného prostranství náměstí Míru a dostavbu areálu Lerchova byla veřejná participace. Akce se uskutečnila 13. února 2020 v prostorách Cyrilometodějské církevní základní školy Brno za účasti zhruba dvě stě občanů. Cílem akce byl sběr podnětů a názorů k tématu. Přečtěte si stručné shrnutí z tohoto setkání, stáhnout si můžete také kompletní vyhodnocení podnětů.
Vyhodnocení výsledků jsme rozdělili do dvou skupin dle toho, jak probíhala diskuze v participačních skupinách. Vzniklo shrnutí, jak za první část – současný stav náměstí Míru, tak za část, která se věnovala budoucnosti, toho veřejného prostranství.
skupinami ve všech tématech (skupina č. 2 zvolila jiný postup získávání podnětů, ale dle vyhodnocení se nejvýznamnější podněty shodovali se všemi skupinami). Smyslem první části bylo zjistit, jaké problémy obyvatele nejvíce tíží ve stávajícím stavu náměstí.
Během vyhodnocování jsme všechny podněty rozdělili do témat: doprava – vybavenost – veřejný prostor – zeleň – areál Lerchova – bydlení – regulace – ostatní. Díky tomuto rozdělení jsme získali poměr jednotlivých požadavků a vyhodnotili jejich význam.
Zapojte se několika tahy štětce do oživení ulice! Chceme, aby byla proměna veřejného prostranství otevřená i vám – pojďte ji tvořit s námi. Jednou z prvních příležitostí potkat se přímo na místě je tak společné malování, kdy bude stávající asfaltový povrch oživen barevnou malbou. Budete tak mít možnost stát se součástí změny, dát ulici svou stopu a zažít prostor jinak.
Část třídy Kapitána Jaroše ožívá. V rámci projektu, který připravila Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s městem a v koordinaci s MČ Brno-střed, vzniká nově upravený veřejný prostor. Proměna, která probíhá metodou tzv. taktického urbanismu, je odrazovým můstkem k plánované rekonstrukci celé ulice. Záměr shrnující připravovanou proměnu a příležitostné aktivity pod název Oživení Jarošky klade důraz na promyšlené zásahy do veřejného prostoru, ochranu stávající lipové aleje a zlepšení podmínek pro její růst nebo zapojení veřejnosti.
Město Brno zveřejnilo dokument Souhrnné znění požadavků na výstavbu, který přináší přehledné a sjednocené informace o stavebních předpisech platných na jeho území. Propojuje místní regulace s celostátní legislativou a slouží jako praktická pracovní pomůcka pro úředníky, architekty, stavebníky i investory. Cílem je zrychlit povolovací procesy, zjednodušit orientaci v předpisech a přispět k efektivnímu rozvoji města.