První železniční nehoda na území Rakousko-Uherské monarchie (a zřejmě první železniční nehoda vůbec) se stala 7. 7. 1839 při zahajovací jízdě z Vídně do Brna
První vlak do Brna ale dorazil již 11. 11. 1838, což byla první jízda parního vlaku na území ČR.
Nehody se břeclavské trati nevyhýbaly ani později – k nejhorší nehodě došlo 24. 12. (!) 1953, kdy vlivem opilosti strojvedoucího a topiče narazil rychlík do osobního vlaku stojícího před stanicí Šakvice. Za nehodu, která měla za následek 106 mrtvých, byl odsouzen i vlakvedoucí rychlíku, který podle tehdejších předpisů měl ze svého vagónu rovněž sledovat návěsti a v případě nutnosti měl strhnout záchrannou brzdu.
Zapojte se několika tahy štětce do oživení ulice! Chceme, aby byla proměna veřejného prostranství otevřená i vám – pojďte ji tvořit s námi. Jednou z prvních příležitostí potkat se přímo na místě je tak společné malování, kdy bude stávající asfaltový povrch oživen barevnou malbou. Budete tak mít možnost stát se součástí změny, dát ulici svou stopu a zažít prostor jinak.
Část třídy Kapitána Jaroše ožívá. V rámci projektu, který připravila Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s městem a v koordinaci s MČ Brno-střed, vzniká nově upravený veřejný prostor. Proměna, která probíhá metodou tzv. taktického urbanismu, je odrazovým můstkem k plánované rekonstrukci celé ulice. Záměr shrnující připravovanou proměnu a příležitostné aktivity pod název Oživení Jarošky klade důraz na promyšlené zásahy do veřejného prostoru, ochranu stávající lipové aleje a zlepšení podmínek pro její růst nebo zapojení veřejnosti.
Město Brno zveřejnilo dokument Souhrnné znění požadavků na výstavbu, který přináší přehledné a sjednocené informace o stavebních předpisech platných na jeho území. Propojuje místní regulace s celostátní legislativou a slouží jako praktická pracovní pomůcka pro úředníky, architekty, stavebníky i investory. Cílem je zrychlit povolovací procesy, zjednodušit orientaci v předpisech a přispět k efektivnímu rozvoji města.