V rámci přípravy zadání architektonické soutěže Kancelář architekta města Brna uspořádala debatu s občany MČ Bystrc na téma výstavby nového centra volného času Bystrouška.
Řada obyvatel Bystrce jistě sleduje vývoj představ o podobě Horního náměstí. Aktuálním krokem, který by měl diskuzi o tomto, pro Bystrc důležitém místě, o něco posunout, je příprava zadání architektonické soutěže, kterou chystá Kancelář architekta města Brna (KAM) ve spolupráci se zástupci města Brna a městské části.
Hlavním impulsem k této soutěži je schválení investičního záměru vybudování nového objektu Centra volného času (CVČ) Bystrouška. Nový objekt CVČ poskytne odpovídající zázemí pro realizaci volnočasových aktivit dětí, mládeže, rodičů s dětmi i široké bystrcké veřejnosti. V nabídce volnočasových aktivit bude např. široké spektrum výukových programů (různé kroužky, workshopy, školení, představení, koncerty, atd.), mateřské centrum, centrum pohybových aktivit, jazykové kurzy, hudební kroužky, mineralogie, výtvarné dílny, přírodovědné a chovatelské kroužky, atd.
Stavba by měla citlivě dotvořit stávající strukturu sídliště a nabídnout občanům nové kvalitní veřejné prostory, v maximální možné míře respektující stávající významnou plochu zeleně v území. KAM při přípravě zadání soutěže mapuje a analyzuje názory na podobu Horního náměstí, a kromě představitelů města a městské části komunikuje i se zástupci místních zájmových skupin.
K diskuzi v této věci chce KAM přizvat i širší veřejnost, a proto uspořádala veřejnou diskuzi k podobě zadání architektonické soutěže. Ta se konala ve středu 10. května v 18.00 hodin v jídelně Klasického a španělského gymnázia v Bystrci, Vejrostova 2.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.