Rozsáhlé území v okolí říčky Ponávky mezi Řečkovicemi a Královým Polem využívají každý den tisíce lidí. Nábřeží i okolní louky a lesy slouží k výletům, sportu, procházkám s dětmi, zahrádkaření, piknikům a zasahují do něj také oblasti bydlení, dopravy i průmyslu. Část Zamilovaného hájku, kterým Ponávka protéká, je dokonce retenční nádrží zadržující vodu v případě přívalových dešťů. Ani tím výčet různorodých využití oblasti nekončí. Lokalita zároveň přes veškeré činnosti v ní probíhající postrádá koncepci urbanisticko-krajinářského řešení – tedy dlouhodobý plán, jak by se měla rozvíjet a proměňovat.
Městské části Brno-Královo Pole a Brno-Řečkovice a Mokrá Hora se proto s městem Brnem a Kanceláří architekta města Brna dohodly na uspořádání soutěžního workshopu. Účastníci nejdříve anonymně předloží koncepce rozvoje území, z nichž následně porota vybere 4 až 5 účastníků, kteří budou v práci na návrzích pokračovat. Následně se zúčastní workshopů, během kterých budou své návrhy konfrontovat se soutěžní porotou, zainteresovanými aktéry v území, nezávislými odborníky apod. Cílem tohoto procesu je společně najít nejvhodnější návrh rozvoje území, který bude podkladem například pro změny Územního plánu města Brna nebo rozhodování místní samosprávy ohledně jednotlivých drobných záměrů. Tato část Ponávky a její okolí tak do budoucna dostane koncepci rozvoje a postupně přirozeně i funkčně se zapojí do struktury města.
Zapojit se do přípravy zadání soutěže můžete i vy. Nábřeží Ponávky bude věnována středa 12. června, kdy se můžete vypravit na procházku s představiteli městských částí i odborníky na historii, krajinářskou architekturu nebo vodohospodářství. Přímo na místě vám bude představena připravovaná soutěž i samotné území. Začínat se bude v 17 hodin u lávky přes Ponávku za královopolským nádražím. Od 15 hodin se budete moci na vše související se soutěží zeptat také na informačním stánku poblíž sportovního hřiště v Zamilovaném hájku. Zde bude také končit procházka a pro všechny zájemce bude možnost se vyjádřit k současnosti i budoucnosti celé řešené lokality. Pokud se nebudete moci zúčastnit akcí na místě, možností je také vyplnění ankety dostupné on-line. Vaše názory budou následně využity právě při přípravě soutěžního zadání.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.