23/7/2019 Lužánkami s architekty

Publikováno: 2.7.2019
23
čvc

Pojďte se zchladit pod koruny stromů a spolu s městským architektem si projít nejstarší městský park v Česku. Lužánky se od svého otevření veřejnosti za více než dvě staletí proměnily ze zahrady pravidelného francouzského stylu v přírodně krajinářský park.

  • Park Lužánky, Brno
  • 17:30
23/7/2019 Lužánkami s architekty

Dnes jsou kulturní památkou s mnoha významnými dřevinami a od roku 1991 probíhá jejich rekonstrukce podle projektu profesora Ivara Otruby. Procházkou skrz naskrz parkem nás provede zahradní a krajinářská architektka Olga Nováková, která se jako ředitelka Veřejné zeleně města Brna (1995-2005) podílela na jeho opravách.

Organizační pokyny a registrace na procházku

• Procházka se koná v úterý 23. července od 17:30, sejdeme se už o 10 minut dříve na rohu ulic Lužánecká a Lidická u repliky Pomníku císaře Josefa II.
• Kapacita je omezená na 80 osob a je nutné se předem přihlásit. Odkaz s registračním formulářem zveřejníme v události na našem facebooku – v úterý 9. července v 11 hodin. Na jedno místo půjde registrovat více míst. Procházka je pro registrované účastníky zdarma.
• Na závěr plánujeme prodloužení procházky na neformálním pikniku, příp. debatě v některé z blízkých kaváren. Přidejte se k nám a vychutnejte si podvečer v Lužánkách.
• Pokud bude hrozit intenzivní déšť, je možné přesunutí procházky na jiný termín. Veškeré změny bychom oznámili s dostatečným předstihem tady v události a na zaregistrované emailové adresy.

 

Park Lužánky

Na místě původní lužní louky při říčce Ponávce vznikl mezi roky 1786–1788 veřejně přístupný Lužánecký park. Původně území patřilo jezuitům, kteří zde na místě hospodářského dvorce vybudovali zahradu. Po jejich odchodu z Brna věnoval císař Josef II. celý prostor brněnským občanům, aby si zde mohli zřídit městský veřejný sad. Založení nového parku bylo svěřeno vrchnímu zahradníkovi Antonínu Bisingerovi, který ho upravil ve francouzském slohu s pravidelnou osnovou barokních alejí.
Přeměna parku na přírodně krajinářský park proběhla v polovině 19. století pod vedením Karla Offermanna, ředitele zemských zahrad Lužánek a Františkova. Dle projektu Ludvíka Förstera a Theofila Hansena přibyl ve stejnou dobu také novorenesanční pavilon. Na konci 19. století už byly v Lužánkách zastoupeny veškeré dřeviny vyskytující se na Moravě a více jak 150 druhů cizokrajné vegetace. Novodobá rekonstrukce parku probíhá podle projektu krajinářského architekta Ivara Otruby od začátku 90. let 20. století. Na etapy rozdělené práce znovu na povrch přivedly v symbolické podobě říčku Ponávku, která místem protékala, přibylo i zelené bludiště, nové stromy a keře nebo proměněné dětské dopravní hřiště.

Podrobně: ve zde fotografiích a zde v reportáži.

Z procházek pořizujeme fotografie a video za účelem propagace činnosti KAM. Svou účastí souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů uvedenými na našem webu: https://kambrno.cz/zasady-ochrany-osobnich-udaju/

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.