Na letošní poslední procházce s městským architektem se podíváme na jednu z nejznámějších experimentálních brněnských scén – do Divadla Husa na provázku.
Průvodcem bude spoluautor Nové scény a přestavby divadla, architekt Jiří Hakulín z Liberce. A prohlídkou divadla neskončíme. Máme pro vás exkluzivní slevu na nové představení Hráč i pozvánku na vánoční pohoštění.
Procházka se koná ve středu 19. prosince od 17.00. Akce je zdarma. Kapacita procházky je omezená na 60 osob a je nutné se předem přihlásit. Odkaz pro registraci najdete zde.
Rádi bychom vás po naší procházce pozvali na divadelní představení Hráč, které je na programu od 19.00 a které mělo premiéru letos v listopadu. Po jeho skončení vás Divadlo Husa na provázku spolu s námi srdečně zve na malé vánoční pohoštění ve foyer divadla.
Cena jedné vstupenky je 150 Kč (z plné ceny 270 Kč). Pokud budete mít o vstupenky zájem, prosím, uveďte nám to (včetně počtu lístků) do registračního formuláře. Lístky si budete moci osobně vyzvednout a uhradit na pokladně divadla od potvrzení registrace až do dne konání procházky (19. prosince do 16:45).
Více o představení se dozvíte zde.
Od konce 60. let se soubor herců z DAMU snažil najít prostory pro experimentální scénu, ale cesta k nim nebyla jednoduchá a trvala přes třicet let. Vhodné prostory nakonec padly na městský barokní palác na Zelném trhu, tzv. Dům pánů z Fanalu. V roce 1990 se začalo s dostavbou areálu a stavbou tzv. Nové scény podle projektu architekta Karla Hubáčka (mimo jiné autora televizního vysílače a hotelu na Ještědu) a architekta Jiřího Hakulína.
Současně se stavbou nového křídla probíhala také rekonstrukce historické budovy, včetně sklepních prostor. Úpravy se dotkly také dispozic a částečně i technicko-konstrukčního řešení budovy. V roce 1993 byl projekt dokončen. Za realizaci divadla získali její autoři prestižní cenu Obce architektů za realizaci v roce 1993.
Architekt Jiří Hakulín je zakládajícím členem Fakulty umění a architektury v Liberci. Dříve působil v Libereckém ateliéru SIAL a nyní v Hakulin architects provozuje vlastní praxi. Spolu s Karlem Hubáčkem se podílel na přestavbě a dostavbě domu pro divadlo DAMU v Praze.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.