S městským architektem se tentokrát podíváme do paláce funkcionalismu a zároveň mimořádné stavby, která jako jedna z prvních v Brně přišla s principem živé průchozí pasáže plné obchodů. Za zdmi Paláce Jalta mohli lidé v jeho devadesátileté historii najít kino Moderna, Tuzex nebo restaurace.
Teď se s námi můžete ještě před dokončením kompletní rekonstrukce a otevřením obchodní pasáže podívat na to, jak jeden z funkcionalistických klenotů nabírá druhý dech. Těmi nejzajímavějšími místy nás provede autor rekonstrukce budovy Tomáš Zvára, projektant a majitel ateliéru Sollaron architects.
Procházka se koná v úterý 19. března od 18:00 a je zdarma. Kapacita je ale omezená na 50 osob a je nutné se předem přihlásit na našich sociálních sítích. Odkaz s registračním formulářem zveřejníme přímo v události – v úterý 12. března v 11 hodin.
Bytový dům s obchodní pasáží a suterénním biografem Moderna byl dokončen v roce 1929 podle návrhu stavitele Jaroslava Polívky. Pět pater budovy mělo v historii různé využití, už projekt ale počítal s rozdílným členěním uličního průčelí. Prosklené přízemí bylo stejně jako pasáž určeno ke komerčním účelům, v prvním a druhém patře se nacházely kancelářské i výstavní prostory a zbývající patra včetně toho nejvyššího s terasou sloužily jako byty.
Domem se dvěma suterény – kino Moderna a restaurace – procházela po dokončení živá obchodní pasáž, která byla na svou dobu v Brně unikátní. Jaltu pak následovala výstavba známých pasáží v centru města jako byla Beta nebo Alfa. Další desítky let palác sloužil obchodu, zábavě a občerstvení. Začátek nového tisíciletí ale přinesl změny majitelů, proměny účelu, uzavření a následné chátrání. V roce 2016 odkoupil budovu od města za 101 milionů soukromý majitel a zahájil rozsáhlou rekonstrukci. Její součástí je obnovovaná obchodní pasáž, divadelní prostory, kancelářské místnosti i byty a ateliéry.
Podrobně o Jaltě se dočtete zde.
Z procházek pořizujeme fotografie a video za účelem propagace činnosti KAM. Svou účastí souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů uvedenými zde.
Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu úprav. Předchozí rok byl přitom ve znamení koncepčních příprav zadání a referenčního průzkumu několika vybraných stromořadí. Dokument se po svém dokončení zaměří na stromy v uličním prostoru a bude sloužit jako nástroj pro plánování, výsadbu a péči o ně.
Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která by významně omezila pravomoci v oblasti městských stavebních předpisů. Návrh, který byl do zákona připojen jako tzv. přílepek v souvislosti se změnou energetického zákona, se nyní vrací k projednání do Poslanecké sněmovny. Je potřeba, aby byla zachována kompetence velkých měst vysazovat stromy v ulicích a regulovat výstavbu na svém území.
Brno se dočká nové haly pro cyklisty a atlety! Architektonickou soutěž vyhrál ateliér OVA, který navrhl moderní dřevěný pavilon propojující město s parkem. Udržitelná stavba se stane skvělým zázemím pro sport – kombinace velodromu a atletické arény navíc přináší nejen úsporu nákladů, ale také efektivní přístup k výstavbě sportovišť, která jsou praktická i vizuálně atraktivní.