Víte, že v Brně každý rok naprší více než 500 litrů srážek na metr čtvereční? Zajímá vás, kam všechna ta voda odtéká? Směřovat dešťovou vodu co nejrychleji do kanálů je dnes v důsledku změn klimatu a souvisejícím klimatickým jevům (extrémní sucha, povodně) dlouhodobě neudržitelné. Jednou z cest, jak možným důsledkům nedostatku i nadbytku vody předcházet, je důsledné hospodaření se srážkovými vodami.
Zájemce o moderní trendy v těchto technologiích a postupech proto zveme na tematickou procházku s městským architektem. V okolí ulice Netroufalky představí vodohospodáři Radim Vítek a Jiří Vítek nejnovější úpravy zaměřené na dešťovou vodu a na příkladu Univerzitního kampusu Bohunice zelené střechy a další modrozelenou infrastrukturu potřebnou pro výstavbu takto rozsáhlého areálu.
Procházka se koná ve čtvrtek 21. listopadu od 17:30, sejdeme se už o 10 minut dříve před vstupní budovou Univerzitního kampusu Bohunice (A22). Začátek bude věnován prezentaci o modrozelené infrastruktuře, ti, kteří by tak nestihli sraz před vchodem do kampusu nás mohou první půlhodinu zastihnout v učebně 334 (budova A11). Kapacita procházky je omezená na 80 osob a je nutné se předem přihlásit. Odkaz s registračním formulářem zveřejníme přímo v události na facebooku – ve čtvrtek 14. listopadu v 11 hodin. Procházka je pro registrované účastníky zdarma a s ohledem na zvolené téma se bude konat i za deštivého počasí.
Kampus Masarykovy univerzity, Brno
Na celém území kampusu, který má rozlohu přibližně 35 hektarů, jsou důsledně aplikovány principy hospodaření s dešťovou vodou. Hlavním důvodem byla omezená kapacita kmenové stoky B, na kterou je území napojeno. Například dešťové vody spadlé na střechy budov proto nejsou odvedeny přímo do kanalizace, ale jsou svedeny do retenčních příkopů. Srážkové vody odtékající z nepropustných zpevněných ploch mezi pavilony jsou zaústěny do zasakovacích průlehů s retenčními rýhami. Podobným způsobem je odvodněno i přilehlé parkoviště podél ulice Akademické a areál Moravského zemského archivu v Brně.
Objekty systému odvodnění v areálu kampusu slouží ke zdržení odtoku během přívalových srážek a podle intenzity a doby trvání se jednotlivé objekty plní nebo vyprazdňují. Až při překročení kapacity srážková voda odtéká bezpečnostními přelivy do kanalizace.
Ve své době unikátní koncepci odvodnění kampusu v Bohunicích vypracoval v roce 2003 vodohospodář a specialista na modrozelenou infrastrukturu Jiří Vítek se svou kanceláří. Odvodňování a odkanalizování urbanizovaných území se věnuje od roku 1983. V posledních 16 letech se intenzivně zabývá ohleduplnými systémy odvodnění měst, ohleduplnými k přírodě i člověku.
Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu úprav. Předchozí rok byl přitom ve znamení koncepčních příprav zadání a referenčního průzkumu několika vybraných stromořadí. Dokument se po svém dokončení zaměří na stromy v uličním prostoru a bude sloužit jako nástroj pro plánování, výsadbu a péči o ně.
Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která by významně omezila pravomoci v oblasti městských stavebních předpisů. Návrh, který byl do zákona připojen jako tzv. přílepek v souvislosti se změnou energetického zákona, se nyní vrací k projednání do Poslanecké sněmovny. Je potřeba, aby byla zachována kompetence velkých měst vysazovat stromy v ulicích a regulovat výstavbu na svém území.
Brno se dočká nové haly pro cyklisty a atlety! Architektonickou soutěž vyhrál ateliér OVA, který navrhl moderní dřevěný pavilon propojující město s parkem. Udržitelná stavba se stane skvělým zázemím pro sport – kombinace velodromu a atletické arény navíc přináší nejen úsporu nákladů, ale také efektivní přístup k výstavbě sportovišť, která jsou praktická i vizuálně atraktivní.