Bez jednoho před 90 lety, na den přesně – 26. května 1928 se na brněnském výstavišti uskutečnila první akce, Výstava soudobé kultury v Československu. Mimořádný areál se v době svého vzniku i dnes…
Bez jednoho před 90 lety, na den přesně – 26. května 1928 se na brněnském výstavišti uskutečnila první akce, Výstava soudobé kultury v Československu. Mimořádný areál se v době svého vzniku i dnes může pochlubit mnohými „nej“, které se týkají nejen rozlohy a jednotlivých pavilónů, ale i jmen s areálem spjatých. Například s Bohuslavem Fuchsem, autorem budovy výstavní pošty, jedné z nejvýznamnějších staveb české moderní architektury. Soudobým „nej“ je například Pavilon P, největší výstavní hala ve střední Evropě. Místem nás kromě městského architekta Michala Sedláčka provedl také Zdeněk Müller, který byl v letech 1974–2000 hlavní architekt BVV a současná architektka výstaviště Lenka Štěpánková.
Historická centra třinácti měst pohledem studentů a studentek. Které urbanistické detaily sdílí Třebíč s Jihlavou? Liší se prvky celoměstského významu Kroměříže a Mikulova? A co urbanistické i architektonické hodnoty Olomouce, Prachatic či Vyškova?
Vydejte se s námi do okolí historického centra Brna, které prošlo, prochází a bude procházet architektonickou či urbanistickou proměnou. Od Moravského náměstí s úspěšnou realizací veřejného parku s vodním zrcadlem přes park obklopující Dům umění, který se změní dle vítězného návrhu architektonické soutěže, či ulici Benešovu s plánovanou rekonstrukcí až po nově vznikající čtvrť Trnitá. Akce proběhne jako součást festivalu Den architektury.
Zajímají vás plánovaná protipovodňová opatření na řece Svitavě? Přijďte si během festivalu Překročme řeku poslechnout Bibianu Janebovou a Radima Vítka z našeho oddělení městské infrastruktury a zeptat se jich na to, co byste rádi věděli o proměnách brněnských řek. Sraz je ve 14.00 u jihozápadního konce Komárovského mostu (ulice Černovická).