Bez jednoho před 90 lety, na den přesně – 26. května 1928 se na brněnském výstavišti uskutečnila první akce, Výstava soudobé kultury v Československu. Mimořádný areál se v době svého vzniku i dnes…
Bez jednoho před 90 lety, na den přesně – 26. května 1928 se na brněnském výstavišti uskutečnila první akce, Výstava soudobé kultury v Československu. Mimořádný areál se v době svého vzniku i dnes může pochlubit mnohými „nej“, které se týkají nejen rozlohy a jednotlivých pavilónů, ale i jmen s areálem spjatých. Například s Bohuslavem Fuchsem, autorem budovy výstavní pošty, jedné z nejvýznamnějších staveb české moderní architektury. Soudobým „nej“ je například Pavilon P, největší výstavní hala ve střední Evropě. Místem nás kromě městského architekta Michala Sedláčka provedl také Zdeněk Müller, který byl v letech 1974–2000 hlavní architekt BVV a současná architektka výstaviště Lenka Štěpánková.
Cílem soutěže je nalézt nejlepší návrh uměleckého díla k poctě královny Elišky Rejčky i s odkazem na její osobnost a působení v Brně. Součástí by mělo být také architektonicko-krajinářské řešení přilehlé plochy, která by s uměleckým dílem měla tvořit harmonický celek.
Kancelář architekta města Brna se aktivně zúčastnila Světového silničního kongresu, který se po padesáti letech opět konal v Praze. Článek přijatý do sborníku konference se týkal otázky, zda je pro zlepšení dopravy lepší stavět uvnitř měst, nebo na předměstí. Stáhnout a přečíst si můžete také kompletní českou verzi textu.
Přijměte naše pozvání na výstavu vítězných i všech nominovaných děl České ceny za architekturu 2023. Výstava se koná v GALERII! VSTUPTE v přízemí budovy Kanceláře architekta města Brna na Zelném trhu.