28/2/2019 Do kláštera informatiky

Společně projdeme kampusem klášterních budov doplněných novostavbami auly, ústavů a laboratoří, které vzájemně propojuje nadzemní lávka. Navštívíme moderní fakultu vysoké školy, kde lze ale dodnes narazit na zasedací místnost s historickou latrínou, márnici nebo sklepení pivovaru. Těmi nejzajímavějšími místy nás provede architekt Aleš Burian (ateliér Burian-Křivinka), spoluautor přestavby a dokončení fakulty z let 2004 až 2007, absolvent Fakulty architektury VUT a laureát Ceny města Brna za rok 2018 v kategorii architektura a urbanismus.

Registrace na procházku

KAPACITA JE NAPLNĚNA! Těšíme se na vás na další procházce.

Procházka se koná ve čtvrtek 28. února od 18:30 a je zdarma. Kapacita je ale omezená na 100 osob a je nutné se předem přihlásit. Odkaz s registračním formulářem zveřejníme přímo tady v události – ve čtvrtek 21. února v 11 hodin. Akce je zdarma.

Fakulta informačních technologií VUT, Areál Božetěchova

Areál Kartuziánského kláštera byl založen moravským markrabětem Janem Jindřichem ve druhé polovině 14. století v tehdy ještě samostatném Králově Poli. Historické změny se jeho zdmi výrazně prohnaly hned několikrát. Zpustošen byl za husitských válek, roku 1428 z něho byl veden neúspěšný útok proti Brnu, vypleněn byl za česko-uherské války, opakovaně během třicetileté války a roku 1645 si místo dokonce generál Torstenson zvolil za hlavní stan při obléhání Brna. Na konci 18. století byl klášter zrušen a převzala ho vojenská správa, která přinesla rozsáhlé přestavby areálu a jeho přizpůsobení nové funkci. Od roku 1962 areál využívá Vysoké učení technické v Brně.
Když byla v roce 2002 nově vytvořena Fakulta informačních technologií, stal se jejím sídlem právě Kartuziánský klášter. Pro další rozvoj fakulty bylo rozhodnuto získat a proměnit nevyužité pozemky i objekty historicky souvisejícího areálu bývalého klášterního velkostatku. Jednotlivé části fakulty mají po přestavbě rovnoměrně využívat nové i stávající objekty. V historickém areálu je například děkanát, knihovna a novostavba poslucháren, v nových objektech pak především počítačové laboratoře a podzemní garáže. Obě části propojuje nadzemní lávka.

Architektonické řešení klade důraz na vzájemný vztah nových a historických objektů tak, aby byla hmota novostaveb přiměřená. Vzhledem k tomu, že učebny a pracovny pedagogů jsou umístěny v pavilonu ústavů, třípodlažní stavbě u rušné městské komunikace, bylo uliční průčelí řešeno jako vícevrstvá protihluková fasáda. V druhém plánu je čitelné soudobé pravidelné členění průčelí objektu. Vícevrstevnatost architektonického řešení podporuje i pracovní osvětlení v protihlukové stěně. Použitými materiály jsou především surový beton, sklo, dřevo, přírodní linolea a kámen.

Podrobně: https://www.archiweb.cz/b/fakulta-informacnich-technologii-vut

Z procházek pořizujeme fotografie a video za účelem propagace činnosti KAM. Svou účastí souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů uvedenými na našem webu zde: https://kambrno.cz/zasady-ochrany-osobnich-udaju/

Poslední příspěvky

Veřejné projednání návrhu Územního plánu města Brna

Ve středu 31. července se ve Sněmovním sále Nové radnice od 13 hodin uskuteční veřejné…

9.7.2024

Nový Územní plán města Brna míří ven – dnes byl zveřejněn jeho návrh

Návrh nového Územního plánu města Brna (NÚP) určený pro veřejné projednání je ode dneška dostupný…

26.6.2024

Zastupitelé schválili skupinu Jednotlivých změn ÚPmB, v platnost vstoupí během srpna

Na první pohled spousta maličkostí v mapě Brna, v realitě 106 důležitých změn stávajícího územního…

25.6.2024

Přes 360 žáků vstoupilo do světa architektury

Třináct brněnských škol a ještě více tříd. Přes 360 dětí. Konzultace s desítkou pedagogů. Takový…

20.6.2024

Setkání s veřejností: Okolí Ponávky z Králova Pole do Řečkovic

Rozsáhlé území v okolí říčky Ponávky mezi Řečkovicemi a Královým Polem využívají každý den tisíce…

3.6.2024

Poznejte širší nábřeží Ponávky a podílejte se na zadání připravované soutěže

Rozsáhlé území v okolí říčky Ponávky mezi Řečkovicemi a Královým Polem využívají každý den tisíce…

3.6.2024