Říjnová procházka s městským architektem nás zavede na čtyři významné Wiesnerovy stavby. Průvodci nám budou architekti Petr Pelčák a Ivan Wahla. Procházka je zdarma a nemá omezenou kapacitu.
Brno patřilo mezi válkami k hlavním centrům moderní evropské architektury. A to také zásluhou významného architekta Ernsta Wiesnera. Vydejte se 4. října po jeho stopách při tematické procházce s městským architektem.
Společně si projdeme tato místa:
Palác Morava prozkoumáme zevnitř, u ostatních staveb zůstaneme venku. O poutavý výklad se postarají brněnští architekti Petr Pelčák a Ivan Wahla, kteří budou vašimi průvodci.
Nemusíte se registrovat, jednoduše přijďte v 17 hodin k Edisonovým žárovkám na Malinovského náměstí. Kapacita procházky je neomezená a akce je zdarma. Více informací v události na Facebooku.
Procházka po stopách Ernsta Wiesnera je součástí Den Architektury. Partnerem akce je architektonické sdružení KRUH.
Jeden z nejvýznamnějších brněnských architektů Ernst Wiesner žil mezi lety 1890 až 1971. K jeho nejslavnějším stavbám v Brně patří vily v Masarykově čtvrti, Palác Morava nebo městské krematorium.
Projektoval i činžovní domy, administrativní a bankovní budovy nebo taky přestavby továrních areálů. Wiesnerův odkaz najdete i v Polsku, Chorvatsku nebo Rakousku.
Více informací o architektově životě najdete v Brněnském architektonickém manuálu.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.